W dniu 5 czerwca na lotnisku w Michałkowie odbyła się konferencja podsumowująca II Festyn Lotniczy „Lotnisko bliżej miasta” w Michałkowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

W konferencji udział wzięli: Starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski, Prezydent Ostrowa Wlkp Jarosław Urbaniak, inicjator Festynu – Prezes Stowarzyszenia „Lotnisko Bliżej Miasta” Marian Sadowski, Prezes Aeroklubu Ostrowskiego Tadeusz Malarczyk.

 

od lewej: Prezydent Ostrowa Wlkp Jarosław Urbaniak, Starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski, Prezes Stowarzyszenia „Lotnisko Bliżej Miasta” Marian Sadowski

 

 

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez organizatorów Lotnisko w Michałkowie podczas dwóch dni Festynu odwiedziło 70 – 75 tyś osób.

Strona organizacyjna imprezy m.in. ruch drogowy, zaplecze sanitarne czy gastronomiczne zostały bardzo dobrze ocenione zarówno przez prasę, jak i odwiedzających. Szczególnie dobrze oceniono specjalny pociąg uruchomiony z okazji imprezy, a w związku z dużym zainteresowaniem tą formą transportu ze strony mieszkańców Kalisza planuje się w przyszłym roku wydłużenie połączenia do tego miasta.

 

Starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski: „ Imprezę można uznać za udaną, i mamy nadzieje, że Festyn będzie kontynuowany. Powodów jest kilka , przede wszystkim pogoda - jak jest Festyn w Michałkowie jest pogoda. Po drugie bardzo dobra współpraca z wojskiem w zakresie organizacji części wojskowej pokazów. Większość wprowadzonych w tym roku rozwiązań zdały egzamin. ”

 

Wywiad z Pawłem Rajskim, Starostą Powiatu Ostrowskiego

 

 

Oficjalnie potwierdzono już datę III edycji Festynu, który zaplanowano na 18-19 mają 2013 roku. Organizatorzy już teraz zapowiedzieli, że w przyszłym roku atrakcji ma być jeszcze więcej. W planach jest m.in przylot z Anglii Spitfire i / lub Avro Lancastera. Otrzymano także sygnał o zainteresowaniu angielskich grup akrobacyjnych, które w przypadku pozyskania odpowiednich środków finansowych zostaną również zaproszone do zaprezentowania swoich umiejętności.

Z imprezy bardzo zadowoleni byli tegoroczni uczestnicy, wśród nich grupa akrobacyjna The Red Bulls czy Jurgis Kairys ,który zaproponował możliwość przylotu wraz z całym zespołem, więc ich ponowny udział nie jest wykluczony. Organizatorzy szczególnie podkreślali bardzo dobrą współpracę z wojskiem. Stąd tez pomysł rozbudowy części pokazowej z ich udziałem.

 

Na konferencji podjęto również temat czy zainteresowanie Festynem znalazło przełożenie na wzrost zainteresowania lotnictwem i ofertą szkoleniową Aeroklubu Ostrowskiego. Tadeusz Malarczyk , Prezes Aeroklubu potwierdził , iż po pierwszej edycji wzrosła liczba chętnych na kurs szybowcowy w porównaniu z rokiem 2010.

 

II festyn lotniczy zakończył się sukcesem i jeżeli organizatorom uda się zrealizować wszystkie plany, przyszłoroczna III edycja dostarczy nam tyle samo , jak nie więcej lotniczych emocji.

Już dziś Samoloty.pl jako partner medialny festynu w imieniu głównych organizatorów serdecznie zapraszamy na III Festyn Lotniczy w Michałkowie. Do zobaczenia za rok!

 

Wywiad z Marianem  Sadowskim, inicjatorem Festynu

 

Wywiad z Romanem Fałek, instruktorem w Aeroklubie Ostrowskim

 

 

 


tekst/foto.  samoloty.pl