Aeroklub Częstochowski zaprasza na uroczyste otwarcie Targów Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki, które odbędzie się w sobotę 2 czerwca br. o godz. 12.00 na lotnisku Rudniki koło Częstochowy. Będą atrakcje zarówno dla pilotów, jak i dla tych, którzy tylko marzą o lataniu. To impreza nie tylko wystawiennicza, ale i piknikowa.

 

 

 

 

 

 

W targach będzie uczestniczyć kilkudziesięciu wystawców reprezentujących tzw. małe lotnictwo – producentów samolotów, paralotni, sprzętu lotniczego oraz ośrodków szkolenia lotniczego i szkół z klasami o profilu lotniczym. Zostanie zademonstrowanych około 30 samolotów, najnowocześniejsze paralotnie, sprzęt spadochronowy. Perełką targów będą samoloty korporacyjne warte rzędu 3-4 mln dolarów, m.in. szwajcarski Pilatus PC 12 – luksusowa maszyna służąca głównie do lotów dyspozycyjnych, biznesowych, która może zabrać na pokład osiem osób plus załogę. Ale będzie też mniejszy i znacznie tańszy sprzęt służący głównie rekreacji. Będą loty demonstracyjne oraz możliwość pomiaru siły ciągu napędów paralotniowych PPG. W ciągu dwóch dni targów piloci będą także mogli skorzystać z profesjonalnego przekładania spadochronów ratunkowych, które wykona Leszek Mańkowski, kwalifikowany układacz spadochronów.

 

– Każdy pilot paralotniowy lata ze spadochronem ratunkowym, który powinien być do użycia w sytuacji krytycznej. Aby spadochron był gotów dożycia, powinien być średnio raz w roku przełożony – tłumaczy Walter Wojciechowski, właściciel firmy Airaction, wieloletni członek paralotniowej kadry narodowej. – Jest wówczas rozprostowany w zagięciach, pozbawiony nadmiaru wilgoci oraz przede wszystkim ładunków elektrycznych, które powodują, że tkanina spadochronowa skleja się i opóźnia otwarcie spadochronu ratunkowego. Przekażmy kontrolę nad tym sprzętem w ręce profesjonalisty i nie popełnijmy błędu, który może kosztować nas życie – dodaje doświadczony pilot paralotniowy.

 

Będą loty demonstracyjne

 

 

Dla adeptów lotnictwa i pilotów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wygłosi wykład o dostępie do przestrzeni powietrznej w okresie EURO 2012, a Zbigniew Gotkiewicz – z Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego opowie o lataniu przelotowym oraz o zagrożeniach związanych z obsługą napędów paralotniowych, na podstawie analizy wypadków. Jacek Borowiec zrobi prelekcję o akrobacji paralotniowej dla początkujących. A Radosław Rumszewicz, członek kadry narodowej w akrobacji samolotowej wygłosi wykładu o postępowaniu w sytuacjach niebezpiecznych w samolocie, w tym zapobieganiu przeciągnięciom i wyprowadzaniu z korkociągu.

 

Lotnisko Rudniki jest idealne na taką imprezę jak targi lotnicze. Na przestrzeń wystawienniczą będą wykorzystane hangary samolotowe i szybowcowe. Jest też miejsce na ustawienie namiotów z ekspozycjami na wolnym powietrzu. Wielkim atutem jest możliwość próbnych lotów i testowania wystawianego sprzętu na ogromnym terenie lotniska. Aeroklub Częstochowski daje także możliwość skorzystania z jego infrastruktury: samolotów holujących, wyciągarek szybowcowych i paralotniowych, stacji paliw. Wręczenie nagród laureatom Targów Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki odbędzie się w niedzielę 3 czerwca o godz. 15.00.

 

Pararudniki są otwarte dla wszystkich miłośników lotnictwa

 

 

ParaRudniki to impreza wystawiennicza, ale i mająca charakter pikniku lotniczego. Targom towarzyszy Fly and Ride – zlot pilotów, którzy dotrą na lotnisko Rudniki samolotami, motocyklami i zabytkowymi samochodami. Będzie też konkurs amatorskich filmów o lataniu zatytułowany „Fly To Live”. Dla dzieci jest przygotowany plac zabaw (huśtawki, karuzele, zjeżdżalnia) oraz dmuchańce – do zjeżdżania i zabawy. Wstęp na imprezę jest wolny. Bezpłatne są również parkingi przy lotnisku.

 

Aeroklub Częstochowski liczy, że na ParaRudniki Targi Lotnictwa Lekkiego przyjadą spadochroniarze oraz piloci samolotowi, szybowcowi i paralotniowi z całej Polski. Nie tylko ci, którzy latają od lat, ale także i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z lotnictwem. Lotnisko Rudniki zaprasza nawet tych, którzy nigdy nie siedzieli w samolocie czy szybowcu albo paralotni i na razie tylko marzą o lataniu. Tutaj możecie spełnić swoje marzenie.

 

– Mamy nadzieję na duże zainteresowanie zwiedzających. Liczymy, że na ParaRudniki Targi Lotnictwa Lekkiego przyjadą spadochroniarze oraz piloci samolotowi, szybowcowi i paralotniowi z całej Polski. Nie tylko ci, którzy latają od lat, ale także i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z lotnictwem – mówi Jacek Bogatko, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego. – Lotnisko Rudniki jest dogodnie położone w centralnej Polsce, przy trasie szybkiego ruchu. Łatwo tu dojechać i dolecieć – dodaje.

 

 

tekst.foto. / wik /Aeroklub Częstochowski