logo

 

Dassault Aviation – francuska wytwórnia lotnicza, produkująca samoloty wojskowe, biznesowe i pasażerskie założona przez Marcela Blocha pod nazwą Société des Avions Marcel Bloch (w skrócie MB). Po II wojnie światowej Bloch zmienił nazwisko na Marcel Dassault i 20 grudnia 1947 przemianował swą firmę na Avions Marcel Dassault. W 1971 r., po przejęciu wytwórni Breguet firma przyjęła nazwę Avions Marcel Dassault-Breguet Aviation (AMD-BA), którą w 1990 r. skrócono do Dassault Aviation.

 

004 Falcon5X 2013DVD43

 

Wytwórnia Société des Avions Marcel Bloch została założona przez Marcela Blocha w 1928 r. W 1935 Bloch i Henry Potez założyli spółkę i zakupując firmę Société Aerienne Bordelaise (SAB), stworzyli Société Aeronautique du Sud-Ouest. W 1936 przemysł zbrojeniowy we Francji został znacjonalizowany, a przejęta przez państwo firma została przemianowana na Société Nationale de Constructions Aéronautiques du Sud-Ouest (SNCASO). Marcel Bloch dostał propozycję zostania administratorem wytwórni z ramienia Ministerstwa Lotnictwa.
Podczas II wojny światowej przemysł lotniczy w okupowanej Francji zaprzestał działalności, a w październiku 1940 Marcel Bloch został uwięziony przez rząd Vichy. W 1944 wysłano go do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie przebywał do momentu uwolnienia 11 kwietnia 1945 r.