Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


ARTYKUŁY LOTNICZE

Materiały dotychczas opublikowane w serwisie SAMOLOTY.PL

Studia podyplomowe z zakresu prawa lotniczego stanowią odpowiedź na wypełnienie luki edukacyjnej w kształceniu podyplomowym, która powstała ze względu na szereg zmian. Są to zmiany w zakresie rozwoju technologicznego związanego z powszechnym zastosowaniem nowych konstrukcji samolotów oraz systemów zarządzania ruchem w przestrzeni powietrznej, standaryzacji przepisów, zasad oraz procedur w relacjach międzynarodowych, strukturalnej i funkcjonalnej integracji wykonywania nadzoru lotniczego oraz badania wypadków lotniczych.

AP aeropact nielatamypomagamy

 
 
 
 

chopin-airport-city-1 enlarge małe

Jeszcze w  tym roku ma ruszyć budowa pięciogwiazdkowego hotelu wchodzącego w skład kompleksu Chopin Airport City. To pierwszy etap w budowie kompleksu, który ma stanowić  element lotniczego miasteczka położonego w południowej części Warszawy.

Wędrując „Szlakiem Cumulusów” przelecieliśmy juz półmetek tej wyjątkowej podróży.

Wyprawa to nietypowa i oryginalna, bo stanowiąca niekonwencjonalny sposób wręczenia statuetek   i wyróżnień laureatom ogólnopolskiego wydarzenia CUMULUSY 2020.

Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się mistrzowie sportów lotniczych – Patrycja Pacak, Wojciech Bógdał i Łukasz Wójcik, a także Artur Kielak wraz z pilotami samolotów bojowych, którzy zostali docenieni za niebywały kunszt pilotażu prezentowany podczas pokazów lotniczych. Do grona wyróżnionych zawodników dołączyli też Krzysztof Michalak, Tomasz Walczak i Bartosz Nowicki, którzy jako pierwsi w sześcioletniej historii Cumulusów otrzymali statuetkę Cumulus Fair Play.

Listę firm, instytucji, organizacji i osób, które w tej wyjątkowej edycji Cumulusów zyskały uznanie przedstawicieli Kapituły uzupełniają: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe z dyrektorem R. Gałązkowskim na czele, Michał Graczyk – organizator Antidotum Airshow w Lesznie, Magda Taczkowska i Dominik Motoła – pasjonaci budujący od podstaw własny samolot, Stefan Kraszewski – autorytet reprezentujący środowisko kontrolerów lotniczych, Wirtualne Biało-Czerwony Iskry – grupa pasjonatów wykonująca wirtualne pokazy lotnicze, Kacper „Kakadz” Kolibowski – fanatyk fotografii lotniczej oaz Milenka Bąk – brązowa medalistka światowego konkursu plastycznego o tematyce lotniczej.

Organizatorzy:

AIR SPORTS PROMOTION & FUNDACJA AVIATORNIA

 

Predator dronAmnesty International przygotowała raport zatytułowany „Czy będą następne ataki dronów USA w Pakistanie”, który został zinterpretowany jako wielkie wydarzenie w świecie prawników, działaczy praw człowieka, ale przede wszystkim jest to dramatyczny opis tego, co wydarza się, zwłaszcza na pograniczu Afgańsko-Pakistńskim. A o dronach słyszymy coraz więcej i coraz częściej. Zapraszamy do lektury polemicznego artykułu o dronach.

Jerzemu Dębowskiemu

 

W połowie 1922 r. nad Wisłą w stolicy Polski, Warszawie trzech panów podpisało odpowiedni dokument. Dokument, który powoływał do życia spółkę z o.o. Polska Linia Lotnicza „Aerolloyd”. Nie bez znaczenia pozostawał fakt, że miała ścisły związek z Niemcami. Niemcy zapewniali Polakom zaplecze kapitałowe i personalne.Jedno z drugim było związane z funkcjonującą w Niemczech firmą o identycznej nazwie.Filia tej działała wcześniej w Wolnym Mieście Gdańsku.

W dniach 22 - 31 lipca na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego im. Stanisława Skarżyńskiego
w Kruszynie, odbyły się Mistrzostwa Europy FAI Modeli Śmigłowców dla Seniorów i Juniorów
w konkurencjach F3C i F3N - Włocławek 2016 Polska.

Tego roku było niezbyt głośno ( może się mylę ) o najbardziej znanej powietrznej bitwie II wojny światowej. Tak. Była nią „Bitwa o Anglię”. Rzecz jasna nie ma wśród nas takich. Wszyscy z całą pewnością wiedzą o udziale Polaków. Chcę tylko przypomnieć o naszych rodakach w służbie RAF i USAAF. Jak się w nich znaleźli ?

        Morane Saulnier MS 406   Wojna mimo optymizmu co pewnych nie zmierzała do końca. Ustalenia przedstawicieli trzech stron zaangażowanych przeciwko wspólnemu wrogowi ( III Rzeszy ) nie mogły wejść w życie. Wymagały stosownej podstawy prawnej. Do podpisania jednak dwaj nasi sojusznicy się nie za bardzo spieszyli. Polityka tamtych i nie tylko tamtych dni jest bardzo skomplikowana.

Na początku 1940 r. po raz kolejny w Paryżu doszło do spotkania tym razem z podpisaniem dwóch umów. Umowy miały decydujące znaczenie dla formowania polskiego lotnictwa we Francji. Obie zostały podpisane 4 stycznia 1940 r. Pierwsza z nich była to ogólna umowa wojskowa a druga to umowa uzupełniająca pierwszą ale już bezpośrednio dotycząca Polskich Sił Powietrznych.

logo siaeW poniedziałek 17 czerwca b.r. rozpoczęła się największa na świecie impreza lotnicza 53. Salon International de l'Aéronautique et de l'Espace, Paris-Le Bourget.

Targi jak i pokazy organizowane są od ponad stu lat przez Groupement des Industries Françaises Aéronautiques et Spatiales (GIFAS).

Już po raz dziesiąty w ostatni weekend czerwca tereny dawnego krakowskiego lotniska Rakowice-Czyżyny ożywają i przypominają sobie swoje niegdysiejsze przeznaczenie. To już X edycja Małopolskiego Pikniku Lotniczego, którego celem jest nie tylko przybliżenie historii i dziedzictwa Polskich Skrzydeł szerokiej publiczności, ale również zapewnienie dobrej zabawy dla całej rodziny, spełniając najlepsze oświeceniowe wzorce: bawić ucząc, uczyć bawiąc.

parAndrzej Suchecki jest pierwszym w Polsce (a może i w Europie) niepełnosprawnym który, poruszając się na wózku inwalidzkim (kompresyjny uraz kręgosłupa Th 7-8-9) zdobył uprawnienia pilota motoparalotni (PPGG).

samolot19 grudnia 2011 r. odbyła się w Warszawie konferencja prawnicza "Aspekty prawne badania zdarzeń lotniczych". Spotkanie organizowane zostało przez Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego, Międzywydziałowe Koło Prawa Lotniczego Avion oraz Ministerstwo  Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

"Clean Sky" w rok po starcie

Mija rok odkąd Unia Europejska (UE) postanowiła podjąć duże wyzwanie, wspierając w niespotykanym dotąd stopniu partnerstwa sektora publicznego i prywatnego, które jednoczą w działaniu ważne podmioty sektora lotniczego i świata nauki. Chodzi tu o wspólną inicjatywę technologiczną „Clean Sky” („czyste niebo”), która jednoczy partnerów publicznych i prywatnych w celu opracowania środków transportu lotniczego cechujących się mniejszą szkodliwością dla środowiska oraz większa innowacyjność i konkurencyjność.
(fot. Janusz Grzywa)

paragielda_2011Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gekon Glide Club to miłośnicy paralotniarstwa, a jednocześnie grupa przyjaciół, która od siedmiu już lat organizuje projekt pod nazwą PARAGIEŁDA Targi Lotnictwa Lekkiego. W trakcie jej trwania podobni im pasjonaci mogą zapoznać się z najnowszą ofertą producentów sprzętu, porównać sprzęt produkowany przez różne firmy, a ci, którzy dopiero marzą o lataniu mają szansę nie tylko poznać ofertę szkół, ale też bezpośrednio spotkać się z tymi, którzy później będą ich szkolić. PARAGIEŁDA to nie tylko targi, to także impreza integrująca środowisko i mająca za zadanie przybliżyć latanie tym, którzy odrywali się od ziemi jedynie na pokładach rejsowych samolotów.

„Gniezno” nad Nowym Jorkiem i nie tylko

Kiedy w 1929 r. powstały Polskie Linie Lotnicze LOT z połączenia Aero i Aerolot chyba nikt nie przypuszczał, że ten najmłodszy powietrzny przewoźnik będzie chciał pokonać bezmiar wielkiej wody. Wody, którą tworzył Ocean Atlantycki. Co więcej zamarzy sobie, aby były to loty regularne. Miały one zbliżyć Polskę leżącą na Starym Kontynencie, do tego lepszego położonego na Nowym.

logoAOAeroklub Ostrowski wraz ze Starostą Ostrowskim oraz Prezydentem Ostrowa Wlkp zapraszają na Festyn Lotniczy  „Lotnisko bliżej miasta” w dniach 21-22 maja 2011 na lotnisku w Michałkowie. Do festynu pozostał już niecaly miesiąc! Dla organizatorów jest to okres wymagający największego zaangażowania w prace logistyczne-techniczne, które zwieńczą półroczne przygotowania do imprezy. Najważniejsze zadanie, które jest w trakcie realizacji, to przygotowanie programu festynu.

2ufbzx430000, 29500, 29000, 28500... - wskazówka wysokościomierza była nieubłagana. Kapitan Bob Pardo spojrzał na swojego skrzydłowego. Za Phantomem jak struga krwi ciągnął się strumień paliwa z przedziurawionego zbiornika. Myśliwiec nieubłaganie zbliżał się ku ziemi.
- Earl, oberwałeś w zbiornik! Tracisz paliwo! - krzyknął do mikrofonu.
- Wiem, właśnie przygotowujemy się do skoku - odpowiedział skrzydłowy kapitan Earl Aman.

podniebna kawaleriaTydzień temu zaproponowaliśmy Panstwu konkurs, w którym do wygrania była ciekawa książka Witolda A. Herbsta pt. "Podniebna kawaleria". Książka wydana przez Wydawictwo ZYSK i S-ka to wojenne wspomnienia Witolda A. Herbsta,  najstarszego żyjącego myśliwca dywizjonów 303 i 308, uczestnika m. in. operacji „Overlord” i „Market Garden” i pilota legendarnych spitfire’ów. Konkurs trwał do dziś do godz. 14.00. Poniżej prawidłowe odpowiedzi wraz z listą trzech laureatow konkursu.

 

Rozmowa z Stanisławem Tołwińskim, biznesmenem, pasjonatem lotnictwa, również kapitanem jachtowym.

lotLOT zmienia się intensywnie, rok 85-tych urodzin inauguruje wielką akcją pod hasłem "4 x 85 000 biletów"  w promocyjnych cenach. Najbliższych dwanaście miesięcy będzie dla Spółki  wyjątkowych nie tylko ze względu na jubileusz, ale przede wszystkim z powodu  kolejnych strategicznych zmian dla pasażerów, które czynią LOT nowoczesną i otwartą linią. Przewoźnik wychodzi też "na prostą" pod kątem biznesowym: wyniki finansowe są coraz lepsze, Plan Restrukturyzacji jest konsekwentnie wdrażany, a jedną z pierwszych tegorocznych decyzji Spółki jest to, że LOT nie poprosi o II transzę pomocy publicznej do końca czerwca 2014 roku.

Przez cztery dni piloci, eksperci lotnictwa oraz pasjonaci uczestniczyli w międzynarodowej wystawie lotniczej Aero Expo Friedrichshafen 2012. Cały świat lotnictwa zebrał się na Jeziorze Bodeńskim - w sumie 550 wystawców z całego spektrum lotnictwa ogólnego było obecnych na terenach targowych.

Ponad 600 wystawców z 30 krajów , atrakcyjny program , konferencje oraz wiele dodatkowych wydarzeń to zapowiedź 21 międzynarodowych targów AERO FRIEDRICHSHAFEN 2013, które odbędą się w dniach 24-27 kwietnia.

jubzie

Oczy pilotów bombowca B-17 łzawiły od wpatrywania się w mleczną biel, a zgrabiałe dłonie były niemal przymarznięte do wolantów. Próba ogrzania kabiny przez skierowanie do niej strumienia ciepłego powietrza z instalacji odladzającej na niewiele się zdała. Temperatura już od kilku godzin oscylowała grubo poniżej minus dziesięciu stopni Celsjusza. Półtorej godziny wcześniej zdecydowali, że w tych warunkach nie dolecą do Reykjaviku i postanowili zawrócić. To był błąd...

Wyczekiwana gra autorstwa Martina Wallace’a „Aeroplany - Pionierzy Lotnictwa” wreszcie wylądowała w Polsce. „Aeroplany- Pionierzy Lotnictwa” przybliża epokę dwudziestolecia międzywojennego z perspektywy tworzenia komercyjnych linii lotniczych. 

 

Rozmowa z Pascale Alajouanine – pięciokrotną Mistrzynią Francji, dwukrotną Mistrzynią Europy w akrobacji samolotowej unlimited. 

 

W maju, w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, będzie można obejrzeć wystawę zdjęć poświęconą polskiej awiacji. „Biało- czerwona w błękitach” zaprezentuje niezwykły wkład Polaków w historię światowego lotnictwa.Wystawa to niezwykła opowieść o jego pionierach, konstruktorach, lotnikach, szybownikach, paralotniarzach, baloniarzach – zarówno tych, którzy budowali podstawy nowego obszaru ludzkiej aktywności w początkach XX wieku, jak i współczesnych mistrzach, którzy zdominowali wiele dyscyplin związanych z najszerzej rozumianym lotnictwem.

W miniony weekend 60 tysięcy widzów było świadkami lotniczego święta w Szybowcowej Stolicy Polski, które obfitowało w liczne popisy grup akrobacyjnych, występy solowe oraz pokazy maszyn wojskowych, które rozpalały wyobraźnię i zapierały dech w piersiach.

das2Francuskie Ministerstwo Obrony ogłosiło właśnie decyzję o zwiększeniu planu zakupu samolotów myśliwskich rodzimej produkcji Dassault Rafale W latach 2011-2013 dodatkowo 11 nowych tego typu samolotów dostarczonych będzie do jednostek. Niestety nie jest to sukces dla Konsorcjum Lotniczego „Dassault”...

25 lat minęło od najtragiczniejszego wypadku w historii polskiego lotnictwa – katastrofy samolotu Ił 62 M „Tadeusz Kościuszko”, do której doszło w Lesie Kabackim niedaleko Warszawy. Ta katastrofa wstrząsnęła cała Polską. Zginęli wówczas wszyscy pasażerowie oraz cała załoga samolotu. Katastrofa miała miejsce 9 maja 1987 roku.

DSC_6634

25 listopada 2011 roku w budynku Klubu Aviator na terenie 1. Bazy Lotniczej przy ulicy Żwirki i Wigury 1C odbyła się XVIII edycja Konkursu Literackiego Sił Powietrznych „Ikarowe Strofy”. W tym roku gala miała szczególny charakter, ponieważ „Ikarowe Strofy” skończyły już 18 lat.

Koncepcja obsługi transportem kolejowym Portu Lotniczego Rzeszów – JasionkaNajszybciej rozwijającą się gałęzią transportu w Polsce i w nowych krajach członkowskich UE, jest transport lotniczy, a zwłaszcza lotnictwo cywilne. Jest to wyrazem pozytywnych zjawisk gospodarczych, ruch lotniczy jest bowiem funkcją wzrostu gospodarczego. Wynika z niego wzrost ruchliwości ludzi i wzrost przepływu towarów, a także wzrost ogólnej mobilności społeczeństwa, w tym w celach turystycznych .

 

Régis „Grifil” Grébent, grafik, filantrop, od zawsze zafascynowany rysunkiem i lotnictwem. Z pierwszej pasji uczynił swoją profesję, oddając jej talent i umysł. Drugiej poświęca swój wolny czas i oddał serce. Organizując pokazy lotnicze dzieli się swoją pasją i spełnieniem dziecięcych fascynacji. Wszystko, co związane jest z postacią sympatycznego Asterixa przechodzi przez jego ręce! Przedstawiamy niezwykle skromnego, ciepłego człowieka, który wciąż nie boi się marzyć – Régis Grébent.

Frank Versteegh - holenderski pilot akrobacyjny, szybowcowy i śmigłowcowy; przez pięć lat pilot Red Bull Air Race, były rzecznik prasowy tej imprezy, organizator pokazów lotniczych, sędzia, ekspert i komentator telewizyjny wyścigów i pokazów lotniczych, prelegent (zarządzanie ryzykiem, procedury bezpieczeństwa), producent filmu “Love to fly”, autor książki dla dzieci „Joe the Co”.

 

W_pracy_z_arch._Cpt._R.RumszewiczaRadosław Rumszewicz – jeden z najlepszych pilotów akrobacyjnych w Polsce, Vice-mistrz Polski z 2011 roku, od 2003 roku członek Kadry Narodowej, która dwukrotnie zajęła III miejsce w klasyfikacji drużynowej w Mistrzostwach Europy w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced w Karlsborgu (Szwecja) w 2003 roku i Joensuu (Finlandia) w 2007 roku. Trzykrotnie najwyżej sklasyfikowany polski pilot na Mistrzostwach Europy i Świata. Kapitan samolotu Airbus A320 z nalotem ponad 5500 h.

lot do domu 2

 
 
 
 

Kielak_z_pywatnej_galerii_kpt._AŻycie jest tylko jedno - a ziemia strasznie ciągnie młodego, agresywnego, napakowanego testosteronem akrobatę…  Poniżej przedstawiamy rozmowę Jolanty Janczyk z  Arturem Kielakiem – jednym z najlepszych pilotów akrobacyjnych w Polsce, wielokrotnym uczestnikiem Mistrzostw Polski, memoriałów akrobacyjnych w Polsce, uczestnikiem Mistrzostw Europy w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced w 2007roku, Mistrzostw Świata w Akrobacji Lotniczej w klasie Advanced w 2010roku. Nalot ogólny? 5000 h. Nalot akrobacyjny? 70 h...

 

     Urodziłem się piętnaście lat po skończonej II wojnie światowej. Wędrując z dziadkami i rodzicami ulicami nie tylko rodzinngo miasta na swojej drodze mijałem wielu ludzi. Między nimi byli na pewno ci wszyscy, którym sądzone było przeżyć koszmar wojny. Przeżyli ten w kraju i poza nim. Rzecz jasna nie siedzieli z założonymi rękami. Walczyli w szeregach regularnej a także podziemnej armii. Między nimi znajdowali się lotnicy. Czy wiemy o nich dużo ? Nasza wiedza o lotnikach podziemnego państwa na pewno jest dużo mniejsza od tej jaką mamy o tych służących w szeregach regularnej armii.

bocianPrzygotowaliśmy dla Was 11 najchętniej czytanych artykułów z 2015 roku:

Kiedy 12 marca 1999 roku nasz kraj został przyjęty w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej już była stałym uczestnikiem międzynarodowych manewrów w ramach programu „Partnerstwa dla Pokoju” oraz programu wymiany eskadr z lotnikami morskimi państw NATO. W ciągu ostatnich 15 lat załogi samolotów i śmigłowców polskiego lotnictwa morskiego uczestniczyły w ponad 70 międzynarodowych ćwiczeniach i operacjach od Bałtyku po Morze Czarne.

DN15 logo rgbW weekend 19-20 Września 2015 odbyły się 15 już  NATO Days w Ostrawie a także 6 Dni Czeskich Sił Powietrznych.

Lotnicy od 15 lat bronią nas także nad morzem
Powstała w 1994 roku, jest jednym z trzech związków taktycznych morskiego rodzaju Sił Zbrojnych. Jest też najstarszym obecnie istniejącym lotniczym związkiem taktycznym. Wśród innych jednostek lotniczych wyróżnia ją szeroki zakres zadań oraz eksploatacja aż pięciu typów śmigłowców i czterech wersji samolotu Bryza.

WHC 2015 fot.Marcin Boski 8Dzisiaj na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej Przylep w Zielonej Górze zakończyły się 15. Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata FAI. Najlepsi okazali się Rosjanie, a najlepsza polska drużyna zajęła 8 miejsce.

17 września 1939 w lotniczych wspomnieniach

16 września 1939 r. na RWD-8 poleciałem do Sztabu Lotnictwa. Tam otrzymałem informacje, że w Rumunii znajdują się angielskie samoloty, które mamy przejąć i na których będziemy walczyć z niemiecką Luftwaffe. Z tą wiadomością powróciłem do mojej 123 Eskadry Myśliwskiej. Radość, jaka ogarnęła wszystkich była nie do opisania. […] Następnego dnia udałem się do Sztabu Lotnictwa z wiadomością, że Armia Radziecka przekroczyła naszą granicę...

Pokazy dynamiczne w powietrzu, wystawa statyczna samolotów i śmigłowców oraz uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia to główne atrakcje dnia otwartego lotniska w Gdyni Babich Dołach zorganizowanego w ramach obchodów 20. rocznicy powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Startujemy w sobotę, 19 lipca, o godzinie 10.00. Na gdyńskie lotnisko zapraszamy wszystkich entuzjastów i sympatyków lotnictwa morskiego. Wstęp wolny.

 

Polecamy nowy serwis "Linie Lotnicze.pl". Znajdziecie w nim informacje o polskich i światowych przewoźnikach, zarówno tanich jak i wysokobudżetowych, portach lotniczych itp. W serwisie dostępna jest również wyszukiwarka lotów. Wkrótce będzie możliwy zakup biletu oraz rezerwacja miejsca w hotelu.
Wejdź tutaj: linielotnicze.pl

Ruszył dział poświęcony aeroklubom. W nim odnośniki do stron polskich aeroklubów. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do nadsyłania informacji, zdjęć oraz innych materiałów na temat działalności aeroklubów.
Wejdź tutaj
Jak zapewne zauważyliście, szata graficzna serwisu jest cały czas ulepszana. Prosimy o uwagi i sugestie - za wszystkie będziemy wdzięczni ;)

W dziale "Księgarnia lotnicza" pojawiły się pierwsze linki do stron WWW wydawnictw poświęconych szeroko rozumianej tematyce lotnictwa. Wkrótce wiecej zdjęć i opisów. W planach sprzedaż online czasopism i książek związanych z tematem.
Dzisiejsze aktualizacje to kolejne linki dodane do działów "Modele samolotów" i "Samoloty ultrlekkie".

W dziale galeria dodano zdjęcia z Airshow Radom 2005.

Życzymy miłego oglądania.

Tym razem trochę historii. Do działu "Historia lotnictwa" zostały dołączone bardzo ciekawe linki stron opisujących chlubne dzieje naszego lotnictwa jak również sił powietrznych z innych państw. W szczególności z okresu II Wojny Światowej. Zapraszamy do lektury.

IMG 1477Bezapelacyjnie najlepszą imprezą lotniczą 2013 roku okazał się Air Show w Radomiu. Jednak nie zabrakło w mijającym roku innych ciekawych wydarzeń lotniczych. Wśród nich Festyn "Lotnisko blizej Miasta" w Michałkowie, czy Małopolski Piknik Lotniczy w Krakowie. Do tego kilka innych... No i imprezy zagraniczne. Przeżyjmy to jeszcze raz.

 

22 lata temu..., czyli zapis czarnej skrzynki z "Kościuszki"

9 maja 1987 roku o godzinie 11.12 usłyszeliśmy ostatnie słowa wysłane z Lotowskiego IŁa-62 SP-LBG „Tadeusz Kościuszko” „Cześć!!! Giniemy!!!" Po tych słowach dla 183 osób nastała cisza, a dla nas żal i niedowierzanie. O tej katastrofie napisano już wszystko i wszędzie, a my cofnijmy się do tego tragicznego dnia na Okęcie. Jest 9 maja 1987 roku... godzina...

Zbigniew Nieradka z Aeroklubu Częstochowskiego wywalczył złoty medal szybowcowych mistrzostwach świata w klasie 18-metrowej, które zakończyły się w niedzielę w Uvalde w USA. Obronił tytuł mistrza świata sprzed dwóch lat. Łukasz Wójcik z Aeroklubu Włocławskiego zdobył srebro w tej klasie. A Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego zdobył złoto w klasie 15-metrowej. To jego ósmy tytuł mistrza świata.

Mirosław HermaszewskiJest osobą, która na trwałe wykształciła w wielu miłość do latania, do przestworzy. Te dzieci, które w czasie, gdy był On w kosmosie, marzyły o podróżach podniebnych, to dziś już kolejne pokolenie wspaniałych pilotów. Te dzieci uwierzyły, że niemożliwe może stać się możliwe. A nazwisko Hermaszewski już na stałe wpisuje się w historię Polski. To On jako jedyny z Polaków pamięta, jak pachnie Kosmos... To zapach spełnionego młodzieńczego marzenia i ... To było dokładnie 35 lat temu. To wtedy Mirosław Hermaszewski jako pierwszy (i jedyny) Polak wyruszył na pokładzie Sojuza-30 w kosmos. Misja trwała osiem dni, załoga 126 razy okrążyła w tym czasie Ziemię.

 

4 noc w Instytucie Lotnictwa19 października 2012 roku odbyła się 4 Noc w Instytucie Lotnictwa, na co dzień niedostępnego dla osób z zewnątrz, a od 86 lat będącego składnicą sprzętu latającego. W tym roku liczba stanowisk oraz atrakcji była o wiele większa niż w latach ubiegłych.

 

47 Lot Południowo-Zachodniej Polski – udany początek samolotowego sezonu

Majową tradycją w Krakowie stały się zawody samolotowe z konkurencjami nawigacyjnymi i precyzyjnego lądowania. Prestiżowe zawody zapoczątkowano już 80 lat temu, 6 października 1929 roku na lotnisku Rakowice obecnie znajdującym się na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego. W I Locie Południowo-Zachodniej Polski wzięło udział 18 samolotów a laur zwycięstwa przypadł w udziale por. pil. Franciszkowi Żwirce startującym na samolocie RWD-2...

dudiMinęło 5 lat eksploatacji samolotów wielozadaniowych F-16 przez polskie Siły Powietrzne. Z tej okazji  DSP postanowiło zapytać gen. broni pil. Lecha Majewskiego, gen dyw. pil. Sławomira Kałuzińskiego, gen. bryg. pil. Stefana Rutkowskiego, gen. dyw. pil. Jana Śliwkę, gen. bryg. pil. Włodzimierza Usarka, ppłk. pil. Cezarego Wiśniewskiego oraz płk. pil. Dariusza Malinowskiego co sądzą o tych 5 latach użytkowania polskich "Jastrzębi". 

Samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych. Pilotaż indywidualny i zespołowy, prezentacja elementów działań zwalczania okrętów podwodnych i poszukiwawczo – ratowniczych. To wszystko będzie można zobaczyć już w najbliższy wtorek, 14 sierpnia, na jedynych w kraju pokazach lotniczych nad morzem. Pokazy odbędą się w Darłowie (plaża wschodnia), początek o godzinie 14.00.

Rok bez odwiedzenia Paris Air Show lub Farnborough jest rokiem straconym. W tym roku jak zwykle wybrałem się na lotnisko Le Bourget żeby zobaczyć, co nowego pojawiło się na światowych rynkach lotniczych. Paryż przywitał mnie burzami i zalanymi ulicami oraz kilometrowymi korkami przy dojeździe na miejsce wystawy...

jola  paris air showW poniedziałek 17 czerwca 2013 roku, rozpoczęła się największa na świecie impreza lotnicza - 50. Salon International de l'Aéronautique et de l'Espace, Paris-Le Bourget. Targi jak i pokazy organizowane od ponad stu lat przez Groupement des Industries Françaises Aéronautiques et Spatiales (GIFAS). (na zdjęciu autorka tekstu)

 

PdF 3W niedzielę, 21 czerwca b.r. zakończyły się paryskie targi lotnictwa i podboju kosmosu.

 

5 Noc w ILOT 10Z przyjemnością informujemy, że już po raz 6 Instytut Lotnictwa organizuje największą w Warszawie imprezę edukacyjną  „Noc w Instytucie Lotnictwa”. Jako patron medialny zapraszamy wszystkich serdecznie!

noc 01Noc w Instytucie Lotnictwa już za nami. Wczoraj miłośnicy samolotów mieli okazję wziąć udział imprezie, która po raz kolejny zorganizowana była na najwyższym poziomie. Zobaczcie foto relację z tego niezapomnianego wieczoru:

dronMimo że drony wykorzystywane są powszechnie już od dłuższego czasu, dopiero teraz zdobywają popularność, a mnogość ich zastosowań przyprawia o zawrót głowy. Oto 7 niecodziennych przykładów tego, do czego posłużyć mogą drony. Artykuł z lekkim przymrużeniem oka. Niektóre z opisanych niżej zastosowań są nielegalne i nieetyczne. Zdecydowanie potępiamy wykorzystywanie bezzałogowych statków latających niezgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi.

7 lat Urzędu Lotnictwa Cywilnego
Dziś mija siódma rocznica powstania Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Minione siedem lat to bieżąca praca Urzędu w wielu obszarach lotnictwa cywilnego od kwestii związanych z rozwojem rynku, poprzez ochronę i ułatwienia, żeglugę powietrzną, operacje lotnicze, technikę, lotniska, aż po ochronę praw pasażerów.

 nocwinstytucielotnictwa14 października (piątek) Instytut Lotnictwa organizuje „7. Noc w Instytucie Lotnictwa”, największą w Polsce nocną imprezę edukacyjną, której celem jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich.

Wydarzenie odbędzie się w godz. 17:00-23:00 na terenie Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Wstęp jest wolny dla wszystkich gości.

mielec-smiglowiecW sobotę 17 sierpnia br. w związku z obchodami 75-lecia istnienia przemysłu lotniczego w Mielcu odbył się Piknik Lotniczy. Integralną częścią imprezy był Dzień Otwarty Polskich Zakładów Lotniczych, (wchodzących w skład Sikorsky Aircraft Corporation), obecnie największego producenta statków powietrznych w Polsce. PZL Mielec otwarto dla zwiedzających, wcześniej zarejestrowanych przez Internet, od godz. 8.00 rano. Nie zabrakło oczywiście części pokazowej... Organizatorzy podali, że PZL odwiedziło łącznie ponad 10 tysięcy osób.

 

8 Noc w ILOT 2W ubiegły piatek Instytut Lotnictwa organizował jak co roku  „8. Noc w Instytucie Lotnictwa”, największą w Polsce nocną imprezę edukacyjną, której celem jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich..

Hasłem tegorocznej edycji, było  „Noc żywych maszyn”. Na tę okazję, w programie znalazły się pokazy z dreszczykiem, zwiedzanie mrocznych, postindustrialnych przestrzeni laboratoryjnych oraz ożywione roboty i ekstremalne maszyny.

„Noc w Instytucie Lotnictwa” to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce. Do tej pory w wydarzeniu wzięło udział ponad 180 firm i instytucji związanych z przemysłem lotniczym, kosmicznym i nowymi technologiami. To, co najmocniej przemawia do wyobraźni to rosnąca z roku na rok frekwencja. W tym roku Instytut Lotnictwa odwiedziło ponad 37 000 osób co przewyższa ubiegłoroczne wydarzenie o 7000!. 

Przylot Rolling Stones do Warszawy w 1967 roku, wysiadająca z samolotu szwedzka „św. Łucja”, polskie stewardesy na tle egipskich piramid – to tylko niektóre ze scen uchwyconych na historycznych zdjęciach LOT-u. Wystawa 30 unikatowych zdjęć związanych z przełomowymi wydarzeniami w historii Polski odwiedzi Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk.

 

zdjcia_katastrofa_10_maleeOgół Polaków mało się interesuje lotnictwem, niewiele niestety o lotnictwie wie. Falę zainteresowania lataniem i podstawowymi jego zasadami wywołują jedynie wypadki i katastrofy, czego z przykrością doświadczam w takich sytuacjach, a przedstawiciele mediów zadają mnie i innym ludziom jakoś związanym z lotnictwem bardzo naiwne pytania. Zapraszamy do artykułu o katastrofie Tu-154 spod Smoleńska autorstwa Michała Fiszera oraz Jerzego Gruszczyńskiego, ekspertów lotniczych, który po raz pierwszy opublikowany został na naszym portalu kilka dni po katastrofie. Artykuł wzbudził wtedy ogromne zainteresowanie naszych czytelników.

 

Historia Lotnictwa Polskiego i Polskiego Lotnictwa Wojskowego
Gdy 17 grudnia 1903 r. bracia Wright na skonstruowanym przez nich samolocie wykonali swój pierwszy historyczny lot, jedno z największych odwiecznych marzeń ludzkości stało się rzeczywistością. Bracia-wynalazcy udowodnili, że maszyna cięższa od powietrza może latać i sprawili, że droga do gwiazd była otwarta. Era współzawodnictwa ku nowoczesności rozpoczęła się...

Poznańskie początki lotnictwa w Polsce

W naszym poprzednim historycznym artykule przybliżyliśmy historię Aeroklubu Polskiego. Teraz pragniemy ukazać Państwu jak wielkie znaczenie w jego tworzeniu miał Aeroklub Poznański, w którym w najbliższy weekend odbędą się główne uroczystości związane z 90-leciem Aeroklubu.

Pierwsze prace nad  systemem antykolizyjnym w powietrzu były zapoczątkowane w roku 1956 przed Dr John Morrel po kolizji DC-7 a Lockheed Super Constellation nad Dużym Kanionem w USA. Kolizja w 1978 roku samolotu Boeing 727 i Cessna 172 nad San Diego doprowadziła organizację FFA do badań nad pierwszym systemem ACAS.

Aer LingusW tym roku irlandzkie linie lotnicze Aer Lingus obchodzą 75-lecie swojego istnienia. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się już 26 marca i będą trwać do końca roku. Linia lotnicza Aer Lingus została zarejestrowana w 1936 roku i na początku swojej działalności obsługiwała trzy trasy, przewożąc w pierwszym roku istnienia 892 pasażerów, zatrudniając łącznie 12 pracowników.

AERO FRIEDRICHSHAFEN 2014Ponad 600 wystawców z 35 krajów , atrakcyjny program , konferencje oraz wiele dodatkowych wydarzeń to zapowiedź 22 międzynarodowych targów AERO FRIEDRICHSHAFEN 2014, które odbędą się w dniach 9 - 12 kwietnia br. . Według zapowiedzi organizatorów tegoroczna impreza skupi wystawców nowoczesnych silników lotniczych, śmigłowców i biznesowych odrzutowców lotnictwa cywilnego.

 

IMG_1241W piątek 28 maja rozpoczęły się międzynarodowe targi lotnicze Aero Expo 2010. W tym roku wystawa powróciła na lotnisko w Pribram. Duże sale i hangary umożliwiły przedstawienie wszystkich przedsięwzięć lotniczych z zakresu GA. W czasie targów zaprezentowało się około 150 firm z Europy i świata. Wystawa zakończyła się w niedzielę 30 maja.

W dniach 22-24 czerwca na lotnisku w Bitburgu (Niemcy) odbędą się V Targi Aviation Expo 2012.

W miniony weekend tj. 22 – 24 czerwca na lotnisku w Bitburgu odbyły się już po raz piaty lotnicze targi Aero Expo 2012.

Aero 2009 - prosto z Friedrichshafen !

5 kwietnia zakończyły się największe w Europie targi, prezentujące najpełniej zagadnienia General Aviation. Aero 2009 w niemieckim Friedrichshafen (nad Jeziorem Bodeńskim) trwały cztery dni, a rozpoczęły się 2 kwietnia...
(fot. samoloty.pl)

logoAFRW czwartek 8 kwietnia rozpoczęły się największe targi lotnicze GA w Europie. AERO Friedrichshafen 2010  zakończy  się 11 kwietnia. Targi co roku odbywają się w niewielkim targowym mieście w okolicach Jeziora Bodeńskiego. W roku bieżącym miejsca w halach targowych oraz na powietrzu zarezerwowało około 600 firm wystawców z 15 krajów, także ze Stanow Zjednoczonych. Podobnie jak w roku ubiegłym Friedrichshafen gościć będzie czołowe firmy branży lotniczej - m.in. Cessna, Cirrus, Kubicek Aircraft, czy Extra.

AERO FriedrichshafenW dniach 13-16 kwietnia w niemieckim Friedrichshafen po raz kolejny odbędą się targi lotnicze AERO EXPO.  Na imprezie zaprezentuje się prawie 550 wystawców z 26 krajów. Oprócz wystaw i pokazów organizatorzy przygotowali również dla zwiedzających wykłady i seminaria, które prowadzone będą przez specjalistów, a także konferencje i prezentacje.

W dniach od 18 do 21 kwietnia 2012 odbędą się po raz 20 międzynarodowe targi AERO Friedrichshafen 2012. Ponad 500 wystawców z całego świata zaprezentuje szeroką gamę produktów: od nowoczesnych samolotów ultralights po najnowsze samoloty dyspozycyjne dla lotnictwa ogólnego. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy szybowców oraz helikopterów.

logoW dniach 09-12.04 odbyły się jedne z największych targów lotniczych na świecie, AERO Friedrichshafen 2014. Poniżej przedstawiamy relację z tego wydarzenia.

Aero Vodochody 90 lat w przemyśle lotniczym

Aero Vodochody – największy czeski producent sprzętu lotniczego – obchodzi 90 rocznicę rozpoczęcia działalności. Firma została zarejestrowana dokładnie 25 lutego 1919 roku i jest jednym z najstarszych producentów działających w branży lotniczej na świecie. Obecnie jest także największym na świecie producentem wojskowych szkoleniowych samolotów odrzutowych.

IMG_9293

W dniach 27-29 maja bieżącego roku odbyły się międzynarodowe targi lotnicze w niemieckim Bitburgu, tuż przy granicy z Luxemburgiem. Pomimo dość wietrznej pogody i raczej zachmurzonego nieba gości nie zabrakło i już od samego rana hala była pełna gości. Z polskich wystawców byliśmy jedynym portalem lotniczym, który miał swoje stanowisko. Zapraszamy do przeczytania pełnej relacji z targów!

pioneerteamAerofestival 2015 to pierwsza od 1991 roku impreza lotnicza, która będzie miała miejsce w stolicy Wielkopolski i jedyne o takiej skali wydarzenie w Polsce rozgrywające się na lotnisku cywilnym. Udział w wydarzeniu to jedyna okazja, by z bliska przyjrzeć się samolotom i zobaczyć na żywo najlepsze grupy pokazowe. Uchylamy rąbka tajemnicy i dziś zdradzamy Państwu wybrane gwiazdy przestworzy, które w czerwcowy weekend zawitają do Poznania.

aerofestival-kakadz 3W dniach 13 - 14 Czerwca 2015 roku na lotnisku Poznań - Ławica, po 24 latach od czasu pierwszych pokazów lotniczych, które zorganizowano na tym lotnisku w 1991 roku, odbył się Aerofestival 2015 - jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych przez polskich entuzjastów awiacji imprez lotniczych tego roku.

20160528 Aerofestival 006Aerofestival 2016 już za nami! Niesamowite emocje, wspaniałe pokazy i duża dawka adrenaliny. Obejrzyjcie naszą foto relację!

20160528 Aerofestival 002Największy festiwal lotniczy 2016 zakończony! W sobotę, na poznańskiej Ławicy byliśmy świadkami niesamowitych wydarzeń. Wszyscy obecni na pewno potwierdzą, że emocji nie brakowało!

RWD-5R

Ten wyjątkowy RWD-5R to maszyna, na której w 1933 roku Stanisław Skarżyński przeleciał Atlantyk!

walne_01Ponad 100 przedstawicieli środowiska lotniczego z całej Polski uczestniczyło w XXVIII Walnym Zgromadzeniu Delegatów Aeroklubu Polskiego, które odbyło się w minioną sobotę w Warszawie. Delegaci przyjęli sprawozdanie finansowe za 2009 rok wraz z opinią biegłych rewidentów oraz raport z działalności Zarządu AP za 2010 rok. Aeroklub Polski stojący do niedawna przed widmem bankructwa po okresie zapaści finansowej powoli wychodzi na prostą.

Na pierwszy rzut oka przypomina gigantyczną, nowoczesną rzeźbę pełną dynamizmu. Przy bardziej wnikliwym spojrzeniu widać, że budowla wygląda jak torba po zakupach porwana przez wiatr czy unoszony jego podmuchem wielki latawiec skrzynkowy. Właśnie taki będzie pierwszy w Polsce wertykalny tunel aerodynamiczny! Lekki i wyjątkowy – i w formie, i bryle! Prezentujemy jego projekt.

aerowatch FACTORYPięc lat temu AEROWATCH obchodziła setną rocznicę istnienia. Historia tej rodzinnej firmy, znanej z produkcji zegarków najwyższej jakości, jest zainspirowana bitymi, lotniczymi rekordami.

dsc 9624 HDRW dniach 19-20 lipca b.r. w Bray po raz jedenasty odbyła się największa impreza lotnicza w Irlandii będąca częścią festiwalu „Bray Summerfest”. Organizatorzy szacują, że tegoroczne dwudniowe pokazy obejrzało ponad sto czterdzieści tysięcy widzów.

 

AIR FAIR już po raz trzeci

W dniach 29-30 maja 2009 r. odbyła się III edycja wystawy "Wszystko dla Lotnictwa" AIR FAIR 2009, której oraganizatorem były Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A w Bydgoszczy. Dwa dni, kilkanaście różnego rodzaju samolotów i 45 wystawiających się firm z branży lotniczej. W tym czasie przez teren wystawy przewinęło się ok. 25 tysięcy osób...

AIR FAIR 2009 już w ten weekend

Już dziś na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy rozpoczyna się III edycja wystawy „Wszystko dla Lotnictwa” AIR FAIR 2009. potrwa ona do jutra. W czasie jej trwania zaprezentuje się około 50 firm z branży lotniczej z Polski i zagranicy...

AIR FAIR 2009, największa wystawa lotnicza w Polsce już w maju

Od 29 do 30 maja będzie się odbywała w tym roku III edycja międzynarodowej wystawy AIR FAIR 2009 "Wszystko o lotnictwie". Od trzech lat imprezę organizują Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. w Bydgoszczy. Program imprezy przewiduje m.in. dzień rozmów biznesowych oraz konferencji, a także drugi, przeznaczony dla szerokiego grona miłośników lotnictwa. W tym roku zgłoszenia dla wystawców przyjmowane będą do dnia 31 marca. Już dziś zachęcamy potencjalnych wystawców do uczestnictwa w AIR FAIR.

airForceOne18 kwietnia przybędzie do Polski Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Barack Obama wraz z delegacją. Niestety, jego wizyta będzie miała konkretny cel – udział w pogrzebie Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP, który zginął wraz z osobami towarzyszącymi i załogą rządowego samolotu Tu-154M. Katastrofa miała miejsce 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku. To smutna okazja.

 

Su-27 wychodź! Katapultujcie się! Katapultujcie się!
Katastrofa w Radomiu - 30 sierpnia 2009

30 sierpnia podczas pokazów lotniczych Air Show w Radomiu rozbił się białoruski samolot Su-27 produkcji rosyjskiej. Zginęło dwoch białoruskich pilotów. Polskie Ministerstwo Obrony potwierdziło informację o znalezieniu czarnej skrzynki samolotu. Skrzynkę znaleziono tuż po katastrofie.
TVN24 dotarła do nagrania z wieży kontrolnej. Potwierdza ona informację o komendzie z wieży, by piloci białoruskiego Su-27 się katapultowali. Ciężko słucha się zapisu rozmowy białoruskiego instruktora z lotnikami...
(Katastrofa w Radomiu - 30 sierpnia 2009 - fot. samoloty.pl)

wspolny pokazW przeddzień oficjalnego rozpoczęcia pokazów lotniczych Air Show Radom 2013 na radomskie wojskowe lotnisko Sadków przyleciała reszta samolotów, którym nie udało się dotrzeć w dniu poprzednim ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz odbywały się treningi. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda stan przygotowań do Air Show Radom. Towarzyszyliśmy również francuskiej ekipie Rafale Solo Display Team, która miała w tym dniu trening... Niezwykły i niecodzienny...

midnight hawksPierwszy dzień pokazów lotniczych Air Show Radom 2013 zgromadził ok. 75 tys. sympatyków lotnictwa. Imprezę rozpoczęły popisy samolotów cywilnych. Ale pokazy te to przede wszystkim fantastyczne popisy na niebie 50 samolotów i śmigłowców z całego świata oraz 150 maszyn z Polski. To jedna z nielicznych okazji, by samoloty i śmigłowce zobaczyć z bliska i poza ich bazą. 

Frecce_TriColori

Odbywające się po raz dwunasty Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu to główny punkt uroczystości z okazji Święta Lotnictwa Polskiego. W ciągu dwudniowej imprezy na wojskowym lotnisku Sadków  można było zobaczyć 150 samolotów z 26 krajów. Radomskie pokazy składały się z powietrznych akrobacji wykonanych na najnowocześniejszych maszynach, zarówno wojskowych, jak i cywilnych, pokazów samolotów historycznych, wystawy statycznej samolotów, śmigłowców, sprzętu wojskowego i techniki lotniczej oraz szybowców.

orlikMiędzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu przeszły już do historii. W ciągu dwudniowej imprezy, która odbyła się w dniach 24-25 sierpnia na wojskowym lotnisku Sadków można było zobaczyć ponad 200 statków powietrznych z 20 krajów...

Air Show 2009 - relacja z pierwszego dnia - godzina po godzinie

Air Show 2009 otwarty, i choć pogoda nie rozpieszcza to widzowie dopisują. Kilka minut po godzinie 10.00 na niebie pojawiły się paralotnie, różnokolorowe pięknie wyglądały na nieco zachmurzonym niebie. Wykonały kilka okrążeń nad lotniskiem, po czym zrobiły miejsce dla RWD-5R. Jest to replika maszyny, na której Stanisław Skarżyński przemierzył niebo nad Oceanem Atlantyckim. Mijają minuty, godziny, co w tym czasie???

Air Show w fotograficznym skrócie
Air Show Radom za nami, kolejny... być może za dwa lata. Ten, który przedwcześnie się zakończył, pozostawił w sercach miłośników lotnictwa smutek. Wielu z nich swymi fotograficznymi wspomnieniami podzieliło się z nami. I to właśnie wśród nich wyłoniliśmy laureatów, którzy otrzymają nagrody książkowe, a ich galerie autorskie ukażą się na łamach naszego portalu. (fot. W.Wyszywacz)

Air Show Radom - drugi dzień pokazów do tragedii...

W drugim dniu pokazów już od godziny 10.00 moglismy podziwiać latające maszyny. Na niebie o 10.30 ujrzeliśmy tam Red Arrows, Zespół Akrobacyjny Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii, wystąpili także Midnight Hawks. Niestety Air Show zakończył się tragicznie o godzinie 13.17 śmiercią dwóch białoruskich pilotów Su-27.

_8273757Odbywające się w tym roku po raz dwunasty Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW w Radomiu były głównym punktem uroczystości z okazji Święta Lotnictwa Polskiego. W ciągu dwudniowej imprezy można było zobaczyć 150 samolotów z 26 krajów. Przeżyjmy to jeszcze raz!