306 Dywizjon Myśliwski "Toruński"


Dywizjon sformowano w większości z lotników 4 Pułku Lotniczego z Torunia, był kontynuatorem tradycji Pułku Toruńskiego. 7 listopada 1940 roku dywizjon osiągnął gotowość bojową wchodząc w skład 9 Grupy Myśliwskiej, następnego dnia wykonano pierwsze loty bojowe, trzy samoloty wystartowały na alarm lecz samolotów nieprzyjacielskich nie napotkano. Do końca 1941 roku wykonywano loty patrolowe nad Wyspami Brytyjskimi oraz w obronie konwojów. 15 kwietnia 1941 roku dywizjon wszedł w skład nowo powstałego 131 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. 3 maja 1941 roku por pil. Żulikowski zestrzelił pierwszy samolot na konto 306 Dywizjonu. 16 sierpnia podczas wymiatania w rejonie Hardelot zaatakowano grupę Bf-109 w efekcie zestrzelono 6 myśliwców. 4 września 1942 roku dywizjon odwiedzili Prezydent Raczkiewicz i Inspektor PSP gen. Bryg. Obs. Stanisław Ujejski, udekorowano lotników Krzyżami Walecznych i Krzyżami Zasługi. Kolejne sukcesy odnoszono podczas wspierania operacji desantowej OVEROLD w czerwcu 1944 roku między innymi 7 czerwca zestrzelono 11 samolotów, 2 uznano jako prawdopodobne oraz 5 uszkodzono. 23 czerwca 1944 roku wykonano lot bojowy w składzie 12 maszyn, w potyczce z myśliwcami niemieckimi zestrzelono 7 samolotów, jeden zaliczono jako prawdopodobny oraz dwa uszkodzono. Sukces okupiono śmiercią

 jednego lotnika oraz dwóch dostało się do niewoli. W dniach 17 - 27 września 1944 roku osłaniano z powietrza operację desantową MARKET GARDEN. 9 kwietnia 1945 start dywizjonu w osłonie 56 Lancasterów bombardujących Hamburg, wyprawa została zaatakowana przez myśliwce odrzutowe MESSERSCHMITT Me-262 kpt. Żulikowski zestrzelił jednego, było to ostatnie zwycięstwo dywizjonu (najciekawsze jest to iż jeden pilot otworzył i zamknął listę zwycięstw dywizjonu). 14 kwietnia dywizjon osłaniał wyprawę bombową nad Świnoujście piloci dywizjonu wykonali najdłuższy lot bojowy polskich myśliwców wynoszący 5 godzin 45 minut. 25 kwietnia osłaniano wyprawę 255 bombowców nad Berthesgaden lot trwał 5 godzin 55 minut był to ostatni lot bojowy 306 dywizjonu zarazem najdłuższy lot bojowy polskich myśliwców podczas II wojny

Piloci dywizjonu wykonali 8357 lotów bojowych w czasie 15 198 godzin zestrzelono 70,5 samolotów, 16,5 zaliczono jako zwycięstwa prawdopodobne, 29 uszkodzono, zestrzelono 60 pocisków latających V-1, (tylko dwa dywizjony w RAF zestrzeliły więcej pocisków V-1), zrzucono 150 ton bomb. W tym czasie poległo 33 osoby, 2 zaginęły, 8 trafiło do niewoli. W zwalczaniu latających pocisków najbardziej zasłużyli się

 st. Sierż. S. Rudowski 8 1/2
 por. Jan Siekierski 8 1/6
 sierż J. Zalewski 8
 chor. J. Rogowski 4
 por. W. Klawe 3 2/3
 por. A. Beyer 3

28.08.1940 sformowano dywizjon
4.09 obchodzono święto dywizjonu na pamiątkę wydanie pierwszego rozkazu dziennego
7.11.1940 roku osiągnięto gotowość bojową
7.01.1947 rozwiązano dywizjon


UZ oznaczenie kodowe malowane na samolotach dywizjonu przez cały okres istnienia.
Lotnicy dywizjonu do munduru mieli prawo nosić jedwabne szaliki koloru zielonego

ODZNAKA romb poznański o białym tle z wpisaną czerwoną kaczką w locie z żółtym dziobem i łapami i szafirowymi skrzydłami (godło 141 eskadry myśliwskiej) oraz czerwony niedźwiedź przywiązany do zielonego pala (godło 605 Dywizjonu Myśliwskiego z którego pochodził brytyjski dowódca dywizjonu S/Ldr Douglas Scott) Części metalowe odznaki koloru złotego. Zatwierdzona dz. Rozk. N. W. Nr. 4 z 10.10.1943 poz. 43 Anglia.

KOLEJNI DOWÓDCY

Brytyjscy

 S/Ldr Douglas Scott 28.08.1940 - 26.11.1940
 S/Ldr D. M. Gillam do 3.03.1941

Polacy

 kpt. pil. Tadeusz Rolski 4.09.1940 - 17.10.1940
 mjr pil. Jerzy Orzechowski 18.10.1940 - 11.11.1940
 kpt. pil. Tadeusz Rolski 12.11.1940 - 30.04.1941
 kpt. pil. Jerzy Zaręba 1.07.1941 - 14.08.1941
 por. Pil. Jerzy Słoński-Ostoja 15.08.1941 - 29.08.1941
 mjr pil. Antoni Wczelik 30.08.1941 - 14.04.1942
 kpt. pil. Tadeusz Czerwiński 15.04.1942 - 22.08.1942
 kpt. pil. Kazimierz Rutkowski 23.08.1942 - 13.03.1943
 kpt. pil. Włodzimierz Karwowski 14.03.1943 - 1.01.1944
 kpt. pil. Stanisław Łapka 2.01.1944 - 7.06.1944
 kpt. pil. Janusz Marciniak 8.06.1944 - 23.06.1944
 kpt. pil. Tadeusz Niemiec 27.06.1944 - 25.09.1944
 kpt. pil. Tadeusz Żulikowski 26.09.1944 - 24.05.1945
 kpt. pil. Józef Jeka 25.05.1945 - 12.1945
 kpt. pil. Tadeusz Andersz ?

 KOLEJNE LOTNISKA BAZOWANIA

 Church Fenton Anglia 4.09.1940 - 7.11.1940
 Tern Hill Anglia 7.11.1940 - 3.04.1941
 Northolt Anglia 3.04.1941 - 7.10.1941
 Speke Anglia 7.10.1941 - 12.12.1941
 Church Stanton Anglia 12.12.1941 - 3.05.1942
 Kirton in Lindsey Anglia 3.05.1942 - 15.06.1942
 Northolt Anglia 15.06.1942 - 13.03.1943
 Hulton Cranswick Anglia 13.03.1943 - 30.03.1943
 Catterick Anglia 30.03.1943 - 11.08.1943
 Gravesend Anglia 11.08.1943 - 18.08.1943
 Friston Anglia 18.08.1943 - 22.09.1943
 Heston Anglia 22.09.1943 - 19.12.1943
 Llanbert Anglia 19.12.1943 - 1.01.1944
 Heston Anglia 1.01.1944 - 1.04.1944
 Coolham Anglia 1.04.1944 - 22.06.1944
 Homsley South Anglia 22.06.1944 - 27.06.1944
 Ford Anglia 27.06.1944 - 10.07.1944
 Brenzet Anglia 10.07.1944 - 10.10.1944
 Andrews Field Anglia 10.10.1944 - 5.10.1945
 Fairwood Common Anglia 5.10.1945 - 3.11.1945
 Coltishall Anglia 3.11.1945 - ?

 UŻYWANE SAMOLOTY

 HAWKER HURRICANE Mk-I do 04.1941
 HAWKER HURRICANE Mk-II 02.1941 - 08.1941
 SUPERMARINE SPITFIRE Mk-II 07.1941 - 12.1941
 SUPERMARINE SPITFIRE Mk-V 12.1941 - 10.1942
 03.1943 - 05.1944
 SUPERMARINE SPITFIRE Mk-IX 08.1942 - 05.1943
 NORTH AMERICAN P-51 MUSTANG 03.1944 - 01.1947

Zwycięstwa 306 dywizjonu
http://pspbis.fm.interia.pl/zz306dm4043.htm

Oraz zdjęcia pilotów 306 Dywizjonu
http://www.geocities.com/Mohikanie/306/306_faces

Oprac. Jacek Waszczuk