2 Polskie Skrzydło Myśliwskie
2 Polskie Skrzydło Myśliwskie powstało 18 sierpnia 1941 roku na lotnisku Exeter w składzie trzech dywizjonów (302, 316 i 317). W październiku 1943 nastąpiła reorganizacja na wzór 1 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego, utworzono 133 Polskie Skrzydło Myśliwskie. Analogicznie do 1 skrzydła przez pierwszy miesiąc stanowisko dowódcy zdublowane było przez brytyjczyka, odwołanego po okrzepnięciu jednostki

KOLEJNI DOWÓDCY


BRYTYJCZYK

W/Cdr Minden Blake 18.08.1941 – 20.09.1941

POLACY

mjr pil. Stanisław Brzezina 18.08.1941 - 24.11.1941
mjr pil. Stefan Witorzeńć 25.11.1941 - 25.09.1942
mjr pil. Witold Kołaczkowski 26.09.1942 - 27.01.1943
mjr pil. Aleksander Gabszewicz 28.01.1943 - 20.06.1943
mjr pil. Tadeusz Nowierski 21.06.1943 - 12.10.1943

Dowódcy 133 Skrzydła Myśliwskiego

ppłk pil. Tadeusz Nowierski 20.10.1943 - 17.02.1945
ppłk pil. Tadeusz ROLSKI 18.02.1945 - 7.08.1945

W tym czasie dowódcy latający

mjr pil. Walery Żak 12.10.1943 - 15.02.1944
mjr pil. Julian Kowalski 16.02.1944 - 3.04.1944
mjr pil. Stanisław SKALSKI 4.04.1944 - 2.08.1944
mjr pil. Jan ZUMBACH 3.08.1944 - 30.01.1945
mjr pil. Kazimierz Rutkowski 31.01.1945 - 16.07.1945
mjr pil. Walery Żak 17.07.1945 – do końca istnienia

DYWIZJONY MYŚLIWSKIE BĘDĄCE NA ETACIE SKRZYDŁA


302, 316, 317 18.08.1941 – 13.12.1941
302, 306, 317 13.12.1941 – 1.04.1942
302, 306, 308 1.04.1942 - 5.05.1942
306, 308, 315 5.05.1942 – 16.06.1942
303, 308, 315 16.06.1942 – 30.07.1942
303, 315, 316 30.07.1942 – 5.09.1942
303, 316, 317 5.09.1942 – 1.02.1943
302, 316, 317 1.02.1943 – 11.03.1943
302, 306, 317 12.03.1943 – 29.04.1943
302, 306, 308 29.04.1943 – 1.06.1943
306, 308, 315 1.06.1943 – 6.07.1943
306, 308 6.07.1943 - 11.11.1943
306, 315 11.11.1943 – 15.03.1944
306, 315, (129) 15.03.1944 – 24.10.1944
306, 316, (129) 24.10.1944 – 12.12.1944
306, 309, 316 12.12.1944 – 16.01.1945
306, 309, 315 16.01.1945 – 15.08.1946
306, 309, 315, 318 15.08.1946 – do końca istnienia

Oprac. Jacek Waszczuk