Witold "Lanny" Łanowski urodził się 8 czerwca 1915 r. we Lwowie.

Nauki pobierał w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, gdzie wykazał się niezwykłymi uzdolnieniami sportowymi. Zdobył m. in. tytuł Mistrza Sił Powietrznych w biegach przełajowych, a ponad to reprezentował lotnictwo w strzelaniu i narciarstwie. Do sukcesów trzeba zaliczyć ukończenie kursu wyższego pilotażu w Grudziądzu z pierwszą lokatą.

 

Zabierz Nas Do Domu Lanny Witold Łanowski


Lanny wraz z kolegami został wzięty przez Sowietów do niewoli, podczas ewakuacji z Dęblina, we wrześniu 1939 r. Jednakże uciekł, a przedostając się przez tereny Rumunii, dotarł do  bazy Lyon-Bron we Francji, skąd następnie udał się do Anglii. Tam trafiał po kolei do dywizjonów lotniczych, by w maju 1943 r. Objąć dowództwo w dywizjonie 303.


Jednak walka o wolną Polskę nie była jedyną, jaką toczył w swym życiu. Uzdolniony, wręcz legendarny pilot musiał stawić czoła dowództwu, którzy nie akceptowali u niego braku pokory.


Krąbrny charakter nie ułatwiał stosunków z przełożonymi. Ostatecznie Lanny trafia do wojsk amerykańskich, a to dopiero początek przygody....

 

Jedna z ciekawszych pozycji, jeżeli chodzi o wspomnienia lotników walczących w czasach II wojny światowej. Książka z pewnością spodoba się miłośnikom "Żądła Genowefy".


Książka wpisuje się charakterem w cykl książek wydanych przez Jana Zumbacha. Żwawo i wartko napisana. Jest to spojrzenie na życie lotników nie tylko z punktu widzenia działań bojowych, ale i życia codziennego.


Polecamy szczególnie tym, którzy lubią dobre biografie.