Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

HOBBY

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Rekonstrukcyjna Grupa Historyczna Lotnictwa Polskiego

Mamy w Polsce już kilkanaście grup rekonstrukcyjnych wojsk lądowych, jednak ciekawą inicjatywą wykazało się kilku miłośników lotnictwa. Stworzyli oni rekonstrukcyjną Grupę Historyczną Lotnictwa Polskiego. Idea jej powstania rodziła się od kilku lat, gdy bywając na pokazach lotniczych w Wielkiej Brytanii z zazdrością i podziwem spoglądali na rekonstruktorów brytyjskich paradujących wśród historycznych samolotów w strojach z II wojny światowej...
Dlaczego więc Polacy, posiadający tak wspaniałą lotniczą historię mieliby się czegoś takiego nie podjąć?...
Ostatecznym impulsem do podjęcia intensywniejszych działań była tegoroczna rekonstrukcja Wielkiej Ucieczki w Żaganiu, gdzie w obozie jenieckim było więcej niemieckich strażników niż jeńców alianckich i to jeszcze... przed ucieczką. W dodatku okazało się, że większość „lotników” to sąsiedzi przybyli na gościnne występy zza południowej granicy. Powodem takiego stanu rzeczy było powszechne przeświadczenie wśród polskich rekonstruktorów, że zorganizowanie lotniczej grupy rekonstrukcyjnej w Polsce to zadanie bezcelowe, bo z braku większej liczby zabytkowych samolotów z okresu II wojny światowej nie mieliby oni wielkiego pola do popisu, a w związku z tym zdobycie umundurowania i wyposażenia byłoby sztuką dla sztuki. Jako entuzjaści lotnictwa uznaliśmy, że nie są to przeszkody nie do pokonania.


GHLP, foto własne - archiwum GHLP

Zaczęło się rozglądanie za tym, co jest do dyspozycji w kraju i za granicą. Pierwsze efekty było już widać na Pikniku Lotniczym w Góraszce, gdzie jeden z ojców-założycieli pokazał się w stroju polskiego mechanika stanowiąc tło dla celebry wystawy fotografii Dywizjonu 303 autorstwa Arkadego Fiedlera. Na VI Małopolskim Pikniku Lotniczym w Krakowie Robert Gretzyngier wraz z dwójką dzieci stanowił najmniejszą grupę rekonstrukcyjną w Polsce. I znów umundurowani lotnicy Polskich Sił Powietrznych z okresu II wojny światowej stali się ruchomym uzupełnieniem wystawy poświęconej 90-leciu odznaki kościuszkowskiej. Wśród grona przyjaciół przekonanych do działania w grupie historii ożywionej znalazł się i właściciel jedynego oryginalnego wojennego samolotu brytyjskiego w kraju – Jacek Mainka.
Wokół jego samolotu ozdobionego zarówno znakami Royal Air Force, jak i polskimi symbolami lotniczymi – biało-czerwoną szachownicą i „gapą” pilota – koncentruje się teraz życie grupki entuzjastów historii polskich lotników w Wielkiej Brytanii. Efekty ich działań będzie można oglądać już jutro na pokazach lotniczych w Radomiu.

RH, PH, WM, PT

Zobacz także:
www.lotnictwopolskie.org.pl