ilya murometsILya Muromets to osadzony w realiach I wojny światowej symulator legendarnego rosyjskiego bombowca Ilia Muromiec G-II. Gra została przygotowana przez ekipę 1C Game Company we współpracy z twórcami cyklu Rise of Flight – studiem 777. Rolę konsultanta pełnili zaś eksperci z Russian Military Historical Society (Rosyjskiego Stowarzyszenia Historii Wojskowości). Mimo, iż gra stanowi całkiem osobny produkt, bazuje na silniku i mechanice uznanej serii Rise of Flight.

Wspomniany model samolotu został skonstruowany przez rosyjskiego inżyniera polskiego pochodzenia, Igora Sikorskiego i jako pierwszy seryjnie produkowany bombowiec w dziejach lotnictwa, stanowił dumę cesarskiej armii. Samolot ochrzczono imieniem legendarnego ruskiego bohatera, żyjącego na przełomie XII i XIII wieku. Ten drewniany, czterosilnikowy dwupłatowiec produkowany był w kilku wersjach w okresie 1913-1924. Jego uzbrojenie stanowiły 3 lub 4 karabiny maszynowe, a załoga złożona była z pięciu osób: pilota, drugiego pilota, dwóch mechaników pokładowych i artylerzysty. Maszyna używana była głównie w okresie I wojny światowej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu wojny wykorzystywano ją także w transporcie pasażerskim.

W grze możemy zasiąść za sterami opisywanego bombowca, a także kilku innych maszyn z tego okresu, wykorzystywanych przez lotnictwo rosyjskie, niemieckie i austro-węgierskie. Wśród nich znajdziemy m.in. modele Nieuport 11.C1 i 17.C1, SPAD 7.C1, Roland Clla, DFW C.V oraz Albatros DII i DIII. Teren działań obejmuje obszar 22.500 kilometrów kwadratowych, leżący dziś głównie na terytorium Ukrainy. Twórcy szczegółowo odwzorowali ukształtowanie terenu, zabudowania oraz drogi i tory kolejowe, bazując na oryginalnych mapach z 1920 roku.

 

ILya Muromets oferuje rozbudowaną kampanię fabularną, opowiadającą o rywalizacji rosyjskiego lotnictwa z siłami austro-węgierskimi, toczącej się w okolicach Tarnopola w 1916 roku. W trakcie 10 kolejnych scenariuszy przyjdzie nam wykonywać misje rozpoznawcze i patrolowe, bombardować pozycje przeciwnika, ale też dostarczać przesyłki i wykonywać zdjęcia lotnicze. W trybie szybkiej misji, korzystając z wszystkich ośmiu samolotów, możemy sami ustalić warunki potyczki, a także porę dnia, pogodę i kierunek wiatru. Dla wielbicieli rywalizacji wieloosobowej przewidziano tryb multiplayer, przeznaczony dla max. 32 osób.

 

Źródło: www.gry-online.pl