Producent / Kraj: Szczerbakow / ZSRR

 

Model: Szcze-2

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Dwusilnikowy samolot, transportowy, grzbietopłat zastrzałowy o drewnianej konstrukcji wyposażony w  cichobieżne silniki (loty próbne rozpoczęto w czerwcu 1943 r.). Mógł być używany do zrzutu spadochroniarzy i zaopatrzenia (np. oddziałów partyzanckich) oraz jako samolot sanitarny. Produkcję zakończono w 1946 r. po zbudowaniu 550 egzemplarzy. Po zakończeniu wojny służył jeszcze jako cywilny samolot transportowy i samolot pasażerski krótkiego zasięgu. Zamierzano wykorzystać go do lotów usługowych w rolnictwie, jednak jego silniki okazały się zbyt słabe. Służył jako samolot szkolny, łącznikowy oraz fotogrametryczny.

 

 

1.1. Konstrukcja

  • górnopłat o konstrukcji drewnianej,
  • podwozie klasyczne – stałe
 

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  2 x Szwiecow M-11D
Maksymalna moc  2x 115 KM
Ładowność  9-16 pasażerów lub ładunek o masie 1130 kg
Załoga  2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 20,48 m
Długość  14,27 m
Wysokość  4,00 m
Masy  
Masa własna
 2 270 kg
Maksymalna masa startowa  3 700 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  157 km/h
Prędkość podróżna  140 km/h
Pułap  3000 m
Zasięg  1000 km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie: pl.wikipedia.org

Źródło obrazka: samolotypolskie.pl

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}