Producent / Kraj: Messerschmitt / Niemcy

 

Model: Me 321 Gigant

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Bezsilnikowy samolot transportowy, grzbietopłat zastrzałowy (oblatany w marcu 1941 r.). Samolot został zaprojektowany w 1940 r. w ramach przygotowania do operacji "Seelowe", czyli zbrojnej inwazji na Wielką Brytanię. Maszyna mogła przewozić czołg PzKpfw IV lub 200 uzbrojonych żołnierzy. Ponieważ początkowo nie dysponowano odpowiednim samolotem holowniczym, Me 321 byl holowany przez 3 maszyny Messerschmitt Bf 110. Gdy jedna z maszyn holowniczych miała problem ze startem, wypadkowi mógł ulec cały zespół. W późniejszym czasie za samolot holowniczy posłużył specjalnie do tego celu skonstruowany model He-111 Z.

 

1.1. Konstrukcja

  • grzbietopłat o konstrukcji mieszanej (sklejka, płótno, aluminium)
  • kabina zakryta
  • podwozie stałe
 

 

 

2. Dane techniczne

Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 55.00 m
Długość  28,15 m
Wysokość  10,15 m
Masy  
Masa własna
 12,200 kg
Maksymalna masa startowa  39,400 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość podróżna  180 km/h

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}