Producent / Kraj: De Havilland / Wielka Brytania

 

Model: DH.88 Comet

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Dwusilnikowy samolot sportowy, dolnopłat o konstrukcji drewnianej z częściowym poszyciem skorupowym, stworzony specjalnie na wyścig lotniczy z Anglii do Australii. Zbudowano pięć maszyn tego typu. Firma de Havilland wykorzystała doświadczenia wyniesione z prac nad tym samolotem do stworzenia nowego modelu o nazwie Mosquito.

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  2x de Havilland Gipsy Six R
Maksymalna moc  2x 230 KM
Załoga  2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 13,40 m
Długość  8,80 m
Wysokość  3,05 m
Masy  
Masa własna
 1 332 kg
Maksymalna masa startowa  2 523 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  382 km/h
Prędkość podróżna  354 km/h
Pułap  5 790 m
Zasięg  4 710 km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}