Producent / Kraj: De Havilland / Wielka Brytania

 

Model: DHC-1 Chipmunk

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy akrobacyjny samolot sportowo-szkolny, dolnopłat (oblatany w  1946 r.), który miał być następcą szkolnego dwupłatu Tigera Moth. W Kanadzie zbudowano 218 maszyn, w Wielkiej Brytanii 1014, w Portugalii zaś 60, Część samolotów tego typu użytkowana była przez RAF do szkolenia podstawowego. Model ten wykorzystywany był także w niemieckiej Luftwaffe. 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  de Havilland Gipsy Major 8
Maksymalna moc  108 kW (146 KM)
Załoga  1-2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 10,47 m
Długość  7,75 m
Wysokość  2,1 m
Masy  
Masa własna
 646 kg
Maksymalna masa startowa  953 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  222 km/h
Pułap  4 820 m
Zasięg  415 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}