Producent / Kraj: Avro / Wielka Brytania

 

Model: Type F

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy samolot sportowy, średniopłat o mieszanej konstrukcji z drewna i aluminium (oblatany 1.05.1912 r.). W czasie gdy oblatywano ten samolot, był to jedyny model z zamkniętą kabiną. Maszyna wywodziła sie z konstrukcji Avro 500, sterowana była przez wichrowanie końcówek skrzydeł, ponieważ same skrzydła nie miały lotek.

 

1.1. Konstrukcja

  • średniopłat o konstrukcji drewnianej
 

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Viale
Maksymalna moc  35 KM (26 kW)
Załoga  1
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 8,53 m
Długość   7,01 m
Masy  
Masa własna
 249 kg
Maksymalna masa startowa  363 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  170 km/h

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}