Producent / Kraj: Avro / Wielka Brytania

 

Model: 534 Baby

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy jednomiejscowy samolot sportowy, dwupłat (oblatany 30.04.1919 r.). Drewniane skrzydła i kadłub pokryte były płótnem. Powstało 12 maszyn tego typu, a każda z nich była jedyna w swoim rodzaju. Wytwórnia Avro wykorzystywała ten model jako samolot eksperymentalny, każdy egzemplarz wyposażony był w taki sam wówczas jedyny dostępny silnik. Ostatnią masyznę zbudowano w 1922 r.

 

1.1. Konstrukcja

  • dwupłat o konstrukcji drewnianej
 

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Green C.4
Maksymalna moc  26 kW (35 KM)
Załoga  1
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 7,62 m
Długość  5,33 m
Wysokość  2,31 m
Masy  
Masa własna
 279 kg
Maksymalna masa startowa  395 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  125 km/h
Prędkość podróżna  112 km/h
Pułap  3 650 m
Zasięg  320-380 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}