Producent / Kraj: Airspeed / Wielka Brytania

 

Model: AS 8 Viceroy

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Dwusilnikowy lekki samolot sportowy, dolnopłat (oblatany w sierpniu 1934 r.), Jedyny egzemplarz tego samolotu wykonano specjalnie na wyścig lotniczy MacRobertson Air Race. Konstrukcję oparto na modelu Airspeed AS 6 Envoy. Viceroy miał mocniejsze silniki, pozbawiony okien kadłub i dodatkowe zbiorniki umożliwiające zwiększenie zasięgu.

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  2x Armstrong-Siddeley Cheetah VI
Maksymalna moc  280 KM
Załoga  2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 15.55 m
Długość  10.52 m
Wysokość  2.90 m
Masy  
Masa własna
 1769 kg
Maksymalna masa startowa  2,858 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  338 km/h
Prędkość wznoszenia  5.1 m/s
Pułap  3850 m
Zasięg  2,253 km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}