Producent / Kraj: Pilatus / Szwajcaria

 

Model: PC-7

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy samolot wielozadaniowy i szkoleniowy, pierwotnie z tłokowym zespołem napędowym. W silnik turbośmigłowy wyposażony został dopiero w sierpniu 1966 r. Pierwsza maszyna wyprodukowana została w 1978 r. Przydatność tego samolotu w szkoleniu podstawowym, a także przygotowaniu do lotów według przyrządów, akrobacyjnych i nocnych do dziś jest wysoko ceniona.

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Pratt & Whitney Canada PT6A-25A
Maksymalna moc  550 KM (410 kW)
Załoga  1+1
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 10,19 m
Długość  10,14 m 
Wysokość  3,21 m 
Masy  
Masa własna
 1 330 kg
Maksymalna masa startowa  2 250 kg 
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  556 km/h
Prędkość minimalna   119 km/h
Pułap  7 600 m
Zasięg  1 500 km 

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}