Producent / Kraj: Pilatus / Szwajcaria

 

Model: PC-21

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy samolot szkolno-sportowy z napędem turbośmigłowym, dolnopłat (prototyp oblatany w 2002 i 2004 r.). Pod względem aerodynamicznym PC-21 przewyższa inne samoloty turbośmigłowe. Ten nowy samolot treningowy może byc używany zarówno do szkolenia pilotażu podstawowego, jak i zaawansowanego, a także po części do szkolenia pilotów samolotów odrzutowych.

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent Pratt & Whitney Canada PT6-68B
Maksymalna moc  1200 kW (1600 KM)
Załoga  2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 9.10 m
Długość  11.23 m
Wysokość  1333 km
Masy  
Maksymalna masa startowa  4 250 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  685 km/h
Pułap  11 580 m
Zasięg  1295 km 

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}