Producent / Kraj: Jakowlew / ZSRR

 

Model: Jak-50

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy akrobacyjny samolot sportowy, dolnopłat o całkowicie metalowej konstrukcji półskorupowej (1975 r.). Wersja rozwojowa modelu Jak-18PS. Maszyna wzbudziła sensację w 1976 roku, wygrywając w VIII Mistrzostwach Świata FAI (Międzynarodowej Federacji Lotniczej) w akrobacji lotniczej. Zbudowano prawie 500 egzemplarzy tego modelu. Duża liczba wypadków sprawiła jednak, że przestal się on cieszyć tak dużą popularnością.

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Iwczenko M-14P
Maksymalna moc  360 KM
Załoga  1
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 9,30 m
Długość  7,75 m
Masy  
Maksymalna masa startowa  900 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  420 km/h
Pułap  6000 m
Zasięg  550 km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}