Producent / Kraj: Platzer / Niemcy

 

Model: Kiebitz

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy samolot ultralekki, dwupłat o kompozytowej konstrukcji z dwoma usytuowanymi za sobą miejscami. Oferowane są modele w klasie 330 i 400 kg masy startowej, wyposażone w różne silniki. Maszyna jest samolotem do samodzielnego zmontowania, oferowanym bez gotowych podzespołów, ale z licencją i instrukcją montażu.

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Nissan 12P
Maksymalna moc  50 KM
Załoga  2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 7.6 m
Długość  6.9 m
Masy  
Masa własna
 200 kg
Maksymalna masa startowa  330 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  140 km/h
Prędkość podróżna  125 km/h

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}