Producent / Kraj: Klemm / Niemcy

 

Model: Kl 35

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy samolot szkolno-sportowy (oblatany w 1935 r.). Ten wolnonośny dolnopłat miał właściwości akrobacyjne i był używany nie tylko przez osoby prywatne i stowarzyszenia sportów lotniczych, lecz także przez siły powietrzne wielu krajów jako samolot treningowy. Od czasu wprowadzenia na rynek wersji D maszyna miała podwozie trójgoleniowe.

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  1× Hirth HM 60R 4-cylindrowy silnik rzędowy - wersja Kl 35D
Maksymalna moc  77 kW (105 KM)
Załoga  2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 10,40 m
Długość  7,35 m
Wysokość  2,05 m
Masy  
Masa własna
 460 kg
Maksymalna masa startowa  750 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  212km/h
Prędkość podróżna  190 km/h
Pułap  4 600 m
Zasięg  800 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}