Producent / Kraj: Junkers / Niemcy

 

Model: T 29

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy samolot sportowy z dwoma, usytuowanymi obok siebie miejscami, dolnopłat (z 1925 r.). Konstrukcja duraluminowa z poszyciem z blachy falistej, typowa dla maszyn Junkersa. Nowością było zastosowanie tzw. podwójnego skrzydła opatentowanego przez Junkersa. Konstrukcję tę wykorzystano później w modelach G 32 oraz Ju 52.

 

1.1. Konstrukcja

  • metalowa
 

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Junkers L1
Maksymalna moc  80 KM
Załoga  2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 11,50 m
Długość  7,15 m
Wysokość  2,25 m
Masy  
Maksymalna masa startowa  750 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  140 km/h

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}