Producent / Kraj: Junkers / Niemcy

 

Model: T 26

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy samolot szkolny, górnopłat podobny pod względem konstrukcyjnym do T 23 (oblatany w 1925 r.). Dzięki zamontowaniu jednego mniejszego skrzydła można było stworzyć dwupłat służący do szkolenia podstawowego. Samoloty tego typu były jednak za drogie dla szkół pilotażu, dlatego nie odniosły rynkowego sukcesu.

 

1.1. Konstrukcja

  • metalowa
 

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Junkers L1
Maksymalna moc  59 kW (80 KM)
Załoga  2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 13,15 m
Długość  7,54 m
Wysokość  2,72 m
Masy  
Maksymalna masa startowa  805 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  115 km/h

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}