Producent / Kraj: Junkers / Niemcy

 

Model: T 23

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy samolot szkolny, dolnopłat. Można w nim było zamontować dodatkowe mniejsze skrzydło, dzięki czemu stawał się dwupłatem. T 23 był samolotem szkolnym umożliwiającym przeprowadzanie szkoleń podstawowych na dwupłacie i szkoleń na jednopłacie (po zdjęciu dodatkowego skrzydła. W 1923 r. zbudowano cztery maszyny tego typu.

 

1.1. Konstrukcja

  • metalowa
 

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Gnôme-Rhône
Maksymalna moc  59 kw (80 KM)
Załoga  2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 13,5 m
Długość  7,26 m
Wysokość  3,02 m
Masy  
Masa własna
 590 kg
Maksymalna masa startowa   820 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  130 km/h
Prędkość podróżna  110 km/h
Pułap  3500 m

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}