Producent / Kraj: Junkers / Niemcy

 

Model: A 50

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy, dwumiejscowy samolot sportowy, dolnopłat o poszyciu z duraluminium i blachy falistej (oblatany 13.02.1829 r.). Drugie miejsce można było zasłonić. Wyprodukowano 69 egzemplarzy tego samolotu w różnych wariantach, 50 z nich sprzedano, Typ A50 wyposażony w pływaki ustanowił w 1930 r. osiem rekordów świata FAI

 

1.1. Konstrukcja

  • metalowa
 

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Armstrong-Siddeley Genet
Maksymalna moc  59 kW (80 KM)
Załoga  1-2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 10 m
Długość  7,12 m
Wysokość  2,4 m
Masy  
Masa własna
 373 kg
Maksymalna masa startowa  600 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  172 km/h
Prędkość podróżna  145 km/h
Pułap  4 600 m

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}