Producent / Kraj: Junkers / Niemcy

 

Model: A 48

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy dwumiejscowy samolot sportowo-szkolny, dolnopłat o całkowicie metalowej konstrukcji z kadłubem pokrytym gładną blachą (oblatany 15.09.1929 r.). Siedem maszyn tego typu dopuszczono do ekspolatacji w Niemczech. Części do kolejnych egzemplarzy dostarczono do filii zakładów w Limhamn w Szwecji, gdzie wykorzystano je do budowy bombowca Junkers K47. W samolotach tych stosowano rózne silniki.

 

1.1. Konstrukcja

  • metalowa
 

 

 

   

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Bristol "Jupiter VII"
Maksymalna moc  441 kW (600 KM)
Załoga  1+1
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 12,40 m
Długość  8,55 m
Wysokość  2,80 m
Masy  
Maksymalna masa startowa  1 650 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  275 km/h
Pułap  7 500 m
Zasięg  500 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}