Producent / Kraj: Gyroflug / Niemcy

 

Model: SC01 Speed Canard

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy, dwumiejscowy samolot sportowy w układzie kaczki (z charakterystycznym sterem wysokości w części dziobowej), wykonany z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Kadłub wzorowany był na konstrukcji szybowca. Samolot napędzany był śmigłem pchającym umieszczonym w tylnej części. Na wingletach zamontowano stery kierunkowe.

 

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Avco Lycoming O-320-D1A
Maksymalna moc  160 KM
Załoga  2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 7.77 m
Długość  4.70 m
Wysokość  1.81 m
Masy  
Masa własna
 440 kg
Maksymalna masa startowa  815 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  295 km/h
Prędkość podróżna  295 km/h
Pułap  5 640 m
Zasięg  1 325 km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}