Producent / Kraj: Gotha / Niemcy

 

Model: Go-150

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Dwusilnikowy samolot sportowy, wolnonośny dolnopłat o drewnaniej konstrukcji. Kadłub został tak zaprojektowany, by jego kształt był jak najbardziej zbliżony do prostokąta. Konstrukcja kadłuba oparta była na drewnianym szkielecie z poszyciem ze sklejki. Skrzydła i usterzenie również były drewniane. Ten bardzo lekki samolot dwumiejscowy wielokrotnie zwyciężał w zawodach lotniczych (np. w 1939 r. ustanowił rekord wysokości 8048 z jedną osobą na pokładzie).

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  2x Zundapp Z 9-092
Maksymalna moc  2x 50 KM
Załoga  2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 11,80 m
Długość  7,15 m
Wysokość  2 m
Masy  
Masa własna
 535 kg
Maksymalna masa startowa  1036 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  200 km/h
Prędkość podróżna  185 km/h
Pułap  4200 m
Zasięg  900 km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}