Producent / Kraj: Westland / Wielka Brytania

 

Model: Sea King

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis 

Dwusilnikowy śmigłowiec wielozadaniowy, zmodyfikowana wersja licencyjna śmigłowca Sikorsky S-61 Sea King. Różne modele tego śmigłowca przeznaczono do zwalczania okrętów wojennych, misji poszukiwawczo-ratowniczych, a także do wczesnego ostrzegania i wsparcia bojowego (Utility Support Helikopter). Sea King może być uzbrojony w torpedy, bomby głębinowe i rakiety kierowane powietrze-woda.
 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Rolls-Royce Gnome H1400-2
Maksymalna moc  2× 1660 KM (1238 kW)
Zastosowanie śmigłowiec wielozadaniowy
Wymiary
 
Średnica wirnika
 18,90 m
Długość całkowita  16,69 m
Wysokość  5,13 m
Masy  
Masa własna
 6202 kg
Maksymalna masa startowa  9525 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  208 km/h
Pułap  3050 m
Zasięg  1230 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}