Producent / Kraj: Westland / Wielka Brytania

 

Model: EH.101 Merlin

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis 

Trójsilnikowy śmigłowiec transportowy z czterołopatowym wirnikiem skonstruowany jako następca modelu Sea King (oblatany 9.10.1987 r.). Powstał w wyniku międzynarodowej współpracy zakładów Westland i Agusta. Oprócz Wielkiej Brytanii używany jest w Portugalii, Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. Na podstawie wersji militarnych stworzono wersję cywilną.
 

1.1. Konstrukcja:

  • metalowa

       

 

 

2. Schemat

 

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  3 x Rolls-Royce/Turbomeca RTM322-01
Maksymalna moc  3 x 1724 kW (2344 KM)
Zastosowanie  śmigłowiec transportowy
Wymiary
 
Średnica wirnika
 18,59 m
Długość całkowita  22,81 m 
Wysokość  6,65 m 
Masy  
Masa własna
 10 500 kg
Maksymalna masa startowa  14 600 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  309 km/h
Pułap  3 300 m
Zasięg  1 850 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}