Producent / Kraj: Eurocopter / Unia Europejska

 

Model: BK-117

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis 

 

Średni śmigłowiec wielozadaniowy z czterołopatowym wirnikiem (oblatany 13.06.1979 r.), wspólna konstrukcja firm Eurocopter i Kawasaki stworzona na podstawie modelu Eurocopter Bo-105. BK-117 wykorzystywany jest często jako śmigłowiec ratunkowy. Oferowany jest również w wersji dla VIP-ów. Wersja C ma inne silniki niż samoloty serii A i B oraz większą masę startową. Wersją aktualnie produkowaną przez wytwórnię Eurocopter jest EC 145.

 

1.1. Konstrukcja:

  • metalowo-kompozytowa,
  • podwozie płozowe

 

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  AVCO Lycoming LTS 101
Maksymalna moc  410 kW (557 KM)
Zastosowanie śmigłowiec wielozadaniowy
Wymiary
 
Średnica wirnika
 11 m
Długość całkowita  8,8 m
Wysokość  3 m
Masy  
Masa własna
 1723 kg
Maksymalna masa startowa  3350 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  278 km/h
Pułap  3050 m
Zasięg  550 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}