Producent / Kraj:  Eurocopter / Unia Europejska

 

Model: EC-665 Tiger

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis 

Dwusilnikowy śmigłowiec szturmowy koprodukcji francusko-niemieckiej z czterołopatowym wirnikiem, przeznaczony do zwalczania czołgów, wsparcia pola walki oraz eskorty (oblatany 27.04.1991 r.). Kadłub zbudowano w technologii stealth, dzięki czemu znacznie zmniejszono echo radarowe. W kokpicie o układzie tandemu z przodu znajdowało się miejsce dla pilota, a z tyłu miejsce dla Strzelca pokładowego.

 

 

1.1. Konstrukcja:

     metalowa

     

 

 

 

 

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Rolls-Royce Turbomeca/MTU MTR390
Maksymalna moc  2 x 958 kW (1302 KM)
Zastosowanie śmigłowiec wielozadaniowy
Wymiary
 
Średnica wirnika
 13 m
Długość całkowita  14,08 m 
Wysokość  3,88m 
Masy  
Masa własna
  3 000 kg
Maksymalna masa startowa  6 000 kg 
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  290 km/h
Pułap  4 000m 
Zasięg  800 km 

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}