Producent / Kraj: Mil / ZSRR

 

Model: Mi-4

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis 

Średni jednosilnikowy śmigłowiec wielozadaniowy z czterołopatowym wirnikiem do zadań cywilnych i wojskowych (oblatany w maju 1952 r.). Śmigłowiec używany był do przewozu pasażerów, transportu ładunków, w rolnictwie oraz jako dźwig latający. Do 1969 r. wyprodukowano ponad 3500 maszyn tego typu (z czego 545 w Chinach). Mi-4 należał do najbardziej rozpowszechnionych smigłowców w krajach bloku wschodniego. Wersja wojskowa mogła byc wyposażona w karabin maszynowy.
 

1.1. Konstrukcja:

  • konstrukcja metalowa,
  • podwozie czteropodporowe – stałe

 

 

 

 

2. Schemat

 

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Szwiecow ASz-82W
Maksymalna moc  1700 KM (1251 kW)
Zastosowanie śmigłowiec wielozadaniowy
Wymiary
 
Średnica wirnika
 21,00 m
Długość całkowita  25,01 m
Wysokość  4,40 m
Masy  
Masa własna
 5 365 kg
Maksymalna masa startowa  7 600 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  210 km/h
Pułap  5 500 m
Zasięg  410 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}