Producent / Kraj: Mil / ZSRR

 

Model: Mi-26

 

 

 

 

 

 

1. Opis 

Ciężki dwusilnikowy śmigłowiec transportowy z ośmiołopatowym wirnikiem (oblatany 14.12.1977 r.); w swoich czasach uchodził za największy na świecie śmigłowiec produkowany seryjnie. Wyposażony był w nowoczesną awionikę i mógł być używany w każdych, nawet ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Przeznaczony był do przewożenia ciężkich ładunków na duże odległości.

 

 

2. Schemat

 

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Łotariew D-136
Maksymalna moc  2 × 8501 kW (11400 KM)
Zastosowanie śmigłowiec wielozadaniowy
Wymiary
 
Średnica wirnika
 32 m
Długość całkowita  40 m
Wysokość  11,6 m
Masy  
Masa własna
 28 270 kg
Maksymalna masa startowa  56 000 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  295 km/h
Pułap  4600 m
Zasięg  800 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}