Producent / Kraj: Jakowlew / ZSRR

 

Model:  Jak-24

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis 

Dwusilnikowy ciężki śmigłowiec transportowy z dwoma wirnikami głównymi (oblatany 3.07.1952 r.); początkowo środkową część kadłuba pokrywano płótnem, później budowano go w całości z metalu; śmigłowiec ten miał prostokątny przekrój poprzeczny. Wersja wojskowa wyposażona była w karabin maszynowy umieszczony w przedniej części kadłuba. Łącznie zbudowano 48 egzemplarzy wszystkich wersji.
 

1.1. Konstrukcja:

  • dwuwirnikowy śmigłowiec o konstrukcji całkowicie metalowej
  • podwozie czteropodporowe - stałe

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Szwiecow ASz-82 W
Maksymalna moc  2 x 1250 kW ( 1700 KM)
Zastosowanie śmigłowiec wielozadaniowy
Wymiary
 
Średnica wirnika
 21 m
Długość całkowita  21,30 m 
Wysokość  6,50 m
Masy  
Masa własna
 10 607 kg
Maksymalna masa startowa  17 000kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  180 km/h
Pułap  5 500m
Zasięg  1 000km 

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}