Producent / Kraj: Flettner / Niemcy

 

Model: Fl 282 Kolibri

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis 

Jednosilnikowy lekki śmigłowiec z dwoma przeciwbierznymi dwułopatowymi wirnikami (oblatany 30.10.1941 r.) Kadłub wykonano ze sprawnych rur stalowych, bok silnika w środkowej części kadłuba pokryto blachą. Zbudowano 24 takie maszyny. Na potrzeby marynarki przeprowadzono próby wykonywania tej maszyny jako śmigłowca pokładowego. W 1944 r. wstrzymano prace nad jego zmodernizowaniem. 

 

 

1.1. Konstrukcja:

  • metalowa

       

 

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  BMW 314 E
Maksymalna moc  118kW ( 160 KM)
Zastosowanie śmigłowiec pokładowy
Wymiary
 
Średnica wirnika
 12 m
Długość całkowita  6,15 m 
Wysokość  2,2 m 
Masy  
Masa własna
 760 kg
Maksymalna masa startowa  980 kg 
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  80 km/h
Pułap  3 300m
Zasięg  168 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}