Producent / Kraj: Aerospatiale / Francja

 

Model:  SA.315 Lama

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis 

Lekki śmigłowiec wielozadaniowy z wirnikiem trójłopatowym, z kratownicową belką ogonową i śmigłem ogonowym (oblatany 17.03.1969 r.), zaprojektowany na zamówienie indyjskich wojsk lotniczych. Miał wzmocniony kadłub modelu Alouette II i układ napędowy modelu Alouette III. Przystosowany został do lotów rozpoznawczych, obserwacyjnych, rolniczych, transportu chorych oraz podnoszenia i przenoszenia ładunków.
 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  1 × Turbomeca Artouste IIIB turboodrzutowy
Maksymalna moc  648 kW (878 KM)
Zastosowanie  śmigłowiec wielozadaniowy
Wymiary
 
Średnica wirnika
 11,02 m
Długość całkowita  12,90 m 
Wysokość  3,09 m 
Masy  
Maksymalna masa startowa  2 300kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  192 km/h
Pułap  12 442 m
Zasięg  500km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}