Producent / Kraj: Aerospatiale / Francja

 

Model: AS.565 Panther

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis 

Średni śmigłowiec wielozadaniowy, wojskowa wersja AS.365 N Dauphin (wersja cywilna oblatana 31.03.1979.4.), przeznaczony do wykonywania różnych zadań wojsk lądowych, lotniczych i marynarki wojennej. Służył zarówno do przewozu w pełni uzbrojonych żołnierzy, jak i do akcji ratunkowych i do zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych.
 

1.1. Konstrukcja:

  • metalowa

       

 

 

 

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  2×Turbomeca Arriel 2C 
Maksymalna moc  2 x 625 kW (850KM)
Zastosowanie śmigłowiec wielozadaniowy
Wymiary
 
Średnica wirnika
 7,93 m
Długość całkowita 13,73 m 
Wysokość 3,97 m 
Masy  
Masa własna
 2 380 kg
Maksymalna masa startowa 7 260 kg 
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym 510 km/h 
Pułap  7 625 m
Zasięg 1 390 km 

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}