Producent / Kraj: Avro / Wielka Brytania

 

Model: 500

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy samolot wielozadaniowy, dwupłat (prototyp oblatany 3.12.1912 r.), prace konstrukcyjne nad dwumiejscowym samolotem wojskowym rozpoczęto w 1911 roku, szczególny nacisk położono na czas lotu i ładowność. Łącznie zbudowano 21 maszyn, które były używane jeszcze na początku I wojny światowej jako samoloty obserwacyjne, łącznikowe, do lekkich zadań transportowych i szkolne.

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Gnome
Maksymalna moc  50 KM
Załoga  2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 10.97 m
Długość  8.84 m
Wysokość  2.97 m
Masy  
Masa własna
 409 kg
Maksymalna masa startowa  590 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  98 km/h
Prędkość wznoszenia  2.2 m/s
Pułap  1300 m
Zasięg  220 km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}