Producent / Kraj: Junkers / ZSRR

 

Model: Ju 21

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy samolot rozpoznawczy, górnopłat; zbudowany w Fili (ZSRR) następca typu T 21 skonstruowanego w Dessau (oblatany 12.06.1923 r.). Maszyna miała być używana jako uzbrojony samolot rozpoznawczy. Zbiorniki paliwa usytuowane na zewnątrz kadłuba mogły być w wypadku niebezpieczeństwa zrzucone. Łącznie w ZSRR zbudowano 122 maszyny.

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  BMW IIIa
Maksymalna moc  136 kW (185 KM)
Załoga  2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 10,77 m
Długość  7,3 m
Wysokość  2,5 m
Masy  
Masa własna
 990 kg
Maksymalna masa startowa   1135 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym 220 km/h

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}