Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Article Index

Douglas DC-8 Douglas DC-8

Douglas DC-8 - Dzisiaj tylko nieliczni pamiętają, że nasz narodowy przewoźnik PLL LOT swego czasu eksploatował samolot typu DC-8 i to w czasie, kiedy Polską spokojnie rządziła komuna, a końca jej władzy nie było widać. Jak do tego doszło, że z Lotniska Okęcie startował imprialistyczny samolot w barwach PLL LOT?
Musimy się cofnąć do tragicznych wypadków z 1980r. i 1987r.. W dniu 14.03.1980r. na ziemię spada Ił-62 SP-LAA. Wszyscy ludzie na pokładzie giną. ( Zobacz osobny artykuł ). PLL LOT wymienia flotę. Zostają zakupione samoloty Ił-62 M z zupełnie innym zespołem napędowym. Niestety, w dniu 9.05.1987r. na ziemię spada Ił-62 M SP-LBG. ( Zobacz osobny artykuł ). Wszyscy na pokładzie giną i jak na ironię przyczyna jest podobna. Wady silników. Społeczeństwo jest w szoku. Wniosek jest jeden. Nie można tymi maszynami dłużej latać. Jankesi wydają zakaz przylotów do ich kraju maszyn typu Ił-62. Nonszalancja strony sowieckiej jest oczywista, ale przyjmują samoloty z powrotem. 

I wówczas okazuje się, że PLL LOT nie ma ani jednej maszyny zdolnej do utrzymania Atlantyckiego połączenia. Po wielu treściwych rozmowach zapadają konkretne decyzje i zostaje podpisana umowa na roczną dzierżawę przez PLL LOT jednego samolotu typu Douglas DC-8.

W dniu 31.08.1987r. na Lotnisku Okęcie wylądował pasażerski Douglas DC-8 Super 62 rejestracja N8968U nr fabryczny 46069. Właścicielem samolotu było jankeskie przedsiębiorstwo lisingowe International Air Leases Inc., natomiast jego obsługą i eksploatacją zajmowała się firma Arrow Air Inc., będąca filią International Air Leases Inc.. Firma oddelegowała do Warszawy dwóch mechaników w pełni przeszkolonych w płatowcu, silnikach i wyposażeniu. Dostarczono także pakiet części zamiennych. Brakujące części sprowadzano z magazynów na terenie Europy. Piloci samolotu to personel jankeski firmy Arrow Air Inc., natomiast personel pokładowy mieszany Polsko-jankeski z LOT i Arrow Air. Było to podyktowane względami bezpieczeństwa. Po przeszkoleniu personelu pokładowego wszystkie stewardesy były z LOT.

Samolot został zbudowany i oblatany w dniu 14.07.1969r., czyli miał już 18 lat. pierwszym użytkownikiem maszyny były linie United Airlines, następnie Braniff International Airways, po czym samolot został sprzedany firmie lisingowej. W trakcie 18-letniej eksploatacji samolot był modyfikowany. Przede wszystkim otrzymał dwuprzepływowe wyciszone silniki Pratt and Whitney JT3D-7, spełniające ówczesne ostre normy hałasu w USA. Maszyna zabiera na pokład 204 pasażerów w klasie turystycznej, na trasie do 9 360 km. 

Firma PLL LOT skierowała go do obsługi lotów Atlantyckich regularnych i czarterowych do Nowego Yorku. Planowano także obsługiwać nim loty do Chicago i Detroit oraz ewentualnie Montreal, Toronto i Vancuver w Kanadzie.

W barwach LOT pierwszy rejs wykonano już w dniu 1.09.1987r. na trasie Okęcie – Port Lotniczy JFK ( Nowy York ). 

Po roku, w sierpniu 1988r. samolot został zwrócony firmie lisingowej. Latał następnie jako pasażersko-towarowy w firmie Canarias Cargo i Fine Air. Cały czas z rejestracją N8968U.

Douglas DC-8 Super 62 na Okęciu. Z prawej strony widoczny samochód Polski Fiat 126 P. 1987r.

DC-8 był konkurentem Boeing 707. Został oblatany w 1958r.. Zbudowano 556 egzemplarzy. Produkcje ukończono w 1972r.. W 70-tych latach w większości samolotów wymieniono silniki na cisze. Wykorzystywany do przewozu pasażerów do połowy 90-tych lat XX wieku, a jako samolot towarowy do 2000r.