Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


 Douglas DC-1 NC 223Y Douglas DC-1

 

DC-1 (Douglas Commercial 1) – amerykański prototypowy samolot pasażerski. Pierwszy samolot z linii Douglas Commercial. Wyprodukowano tylko 1 egzemplarz. Na jego bazie zbudowano wersję produkcyjną DC-2.

 

Historia - DC-1 powstał w odpowiedzi na zgłoszone przez linie lotnicze TWA zapotrzebowanie na samolot pasażerski o metalowej konstrukcji skrzydeł, mający zastąpić maszyny o skrzydłach drewnianych, głównie popularny model Fokker F.VII. Wymagania TWA mówiły o trójsilnikowym, 12 miejscowym samolocie, o konstrukcji metalowej, z chowanym podwoziem, który byłby w stanie utrzymywać się w powietrzu i bezpiecznie wylądować z niesprawnym jednym silnikiem. Dostarczony przez Douglasa prototyp przewyższał te wymagania, mimo wyposażenia w jedynie 2 silniki. Samolot wyposażony był w śmigła z łopatami o zmiennym skoku. Komfort pasażerów zwiększony był przez wytłumienie kabiny.

Podczas półrocznego testowania samolot odbył ponad 200 lotów, które wykazały wyższość DC-1 nad popularnymi samolotami tamtego okresu (Fokker F.VII, Ford Trimotor). DC-1 był w stanie przelecieć Stany Zjednoczone, z zachodniego na wschodnie wybrzeże, w 13 godzin i 5 minut. W kwietniu 1935 pobił rekord prędkości na trasie z Los Angeles do Nowego Jorku, pokonując ją w czasie 11 godzin i 5 minut.

TWA zaakceptowało prototyp, z pewnymi modyfikacjami (zwiększenie liczby miejsc do 14, mocniejsze silniki) i złożyło zamówienie na 20 sztuk.. Doprowadziło to do powstania DC-2.

W 1935 samolot został sprzedany hiszpańskim liniom Líneas Aéreas Postales Españolas. W 1940 uległ wypadkowi i nie został naprawiony.

 

Dane tecniczne:
Napęd: 2 gwiazdowe Wright Cyclone SGR-1820F
Rozpiętość:17,06 m
Długość: 18,28 m
Wysokość: 4,88 m
Masa własna: 5.170 kg
Masa startowa: 7.938 kg
Prędkość maksymalna: 373 km/h
Pułap: 7.010 m
Liczba miesjc: 12

 

wikipedia.org