Producent / Kraj: Sud  / Francja

 

Model: Est Languedoc

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Czterosilnikowy samolot pasażerski (oblatany 17.09.1945 r.). Zaprojektowany jeszcze przed wojną w zakładach Blocha, zbudowany już po wojnie w Tuluzie. Od roku 1946 maszyna latała na trasie z Paryża do Algieru i Casablanki oraz do różntych stolic europoejskich.  Klka maszyn służyło również w Polskich Liniach Lotniczych  LOT.  Do roku 1970 samoloty te używałe były do eksperymentów z silnikami i bronią zdalnie sterowaną. 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  4 x Pratt&Whitney Twin Wasp
Maksymalna moc  4 x 880 kW (1200 KM)
Liczba pasażerów 33 + 5
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 29,38 m
Długość  24,24 m
Masy  
Maksymalna masa startowa  23 700 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość podróżna  405 km/h
Pułap  7 200 m
Zasięg  3 200 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}