Producent / Kraj: Aero / Czechosłowacja

 

Model: A.38

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy samolot pasażerski i towarowy, dwupłat zbudowany z drewna (pierwszy lot w 1928 r.); wersja rozwojowa A.23. Przez przedłużenie kadłuba zwiększyła się pojemność samolotu. Z tyłu znajdowały się oddzielna ładownia bagażowa i toaleta, a na dziobie zamknięty kokpit. Użytkowany był jako samolot pasażerski oraz do misji specjalnych (np. samolot sanitarny). Stał się typem wyjściowym do produkcji lekkiego bombowca.

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Bristol Jupiter IV
Maksymalna moc  330 kW (450 KM)
Liczba pasażerów  8 +2 członków załogi
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 16,75 m
Długość  12,56 m
Wysokość  4,5 m
Masy  
Masa własna
 1 740 kg
Maksymalna masa startowa  3 150 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  190 km/h
Prędkość podróżna  165 km/h
Pułap  4 800 m
Zasięg  570 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}