Producent / Kraj: Aero / Czechosłowacja

 

Model: A.10

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy samolot pasażerski i transportowy, dwupłat zbudowany z drewna (pierwszy lot w 1922 r.). Pierwszy samolot pasażerski wyprodukowany w Czechosłowacji. W zamkniętej kabinie pasażerskiej mieściło się pięć osób, kokpit pilota był otwarty i znajdował za kabiną pasażerską nad lukiem bagażowym za górnym skrzydłem.

 

 

2. Schemat

 

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Maybach Mb-IVa
Maksymalna moc  190 kW (245 KM)
Liczba pasażerów  5 + 1 członek załogi
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 14,20 m
Długość  10,20 m
Masy  
Masa własna
 1 472 kg
Maksymalna masa startowa  2 260 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  160 km/h
Prędkość podróżna  130 km/h
Pułap  5 800 m
Zasięg  520 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}