Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


 Miles M.20

Miles M.20 – prototypowy, brytyjski lekki myśliwiec zaprojektowany i wybudowany w wytwórni Miles Aircraft pod koniec lat 30. XX w. Maszyna miała być tanim i prostym w budowie samolotem zdolnym do działań defensywnych. Niestety dla projektu, sprawność brytyjskiego przemysłu lotniczego podczas wojny, którego produkcja zapewniała całkowite zapotrzebowanie Royal Air Force na samoloty myśliwskie, spowodowała, że tania alternatywa do samolotów Supermarine Spitfire i Hawker Hurricane przestała być potrzebna.

 

Geneza

W latach 30. XX w. pojawiła się idea budowy lekkiego, nieskomplikowanego technologicznie i prostego w eksploatacji samolotu myśliwskiego. Tego typu maszyny miały być zdolne do działań defensywnych na wybranym obszarze, a prostota budowy miała umożliwić ich szybką i masową produkcję. Przykładem takiego samolotu jest Miles M.20. Pracujący w wytwórni Philips and Powis Aircraft inżynier Frederick George Miles przedstawił projekt lekkiego samolotu myśliwskiego o osiągach porównywalnych z samolotami Spitfire i Hurricane, ale o zdecydowanie prostszej i tańszej konstrukcji. Wobec groźby zbliżającej się wojny, szybkie uruchomienie jego masowej produkcji zapewniłoby Royal Air Force utrzymanie potencjału bojowego do czasu wprowadzenia typowych samolotów myśliwskich, zdolnych również do działań ofensywnych.

 

Konstrukcja

M.20 był wolnonośnym, jednomiejscowym dolnopłatem. Skrzydła o trapezowym obrysie z zaokrąglonymi końcówkami, wyposażone w klapy i lotki. Kabina pilota w pełni osłonięta kroplową owiewką. Podwozie stałe, trójpodporowe. Koła podwozia głównego osłonięte aerodynamicznymi owiewkami. Usterzenie klasyczne, statecznik poziomy przesunięty do tyłu względem statecznika pionowego.

 

Dane techniczne:

Rozpiętość 10,54 m
Długość 9,52 m
Wysokość 3,81 m
Powierzchnia nośna 21,74m²
Masa własna 2660 kg
Masa całkowita 3630 kg
Prędkość maksymalna 563km/h
Pułap 9570 m
Zasięg 1400 km

 

Dane operacyjne
Uzbrojenie
8 x Karabin maszynowy Browning Mk II kalibru 7,7 mm

 

Źródło: wikipedia.org