Producent / Kraj: Macchi Castoldi / Włochy

 

Model: MC 72

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Dwusilnikowy wodnosamolot (z 1931 r.), wyprodukowany specjalnie w celu ustanowienia rekordu prędkości .Śmigła przeciwbieżne napędzane były przez silnik Fiata w układzie tandemu. 23 października 1934 r. Francesco Agello ustanowił nim obowiązujący do dziś światowy rekord prędkości wodnosamolotu o napędzie śmigłowym, osiagając prędkość 709,2km/h 

 

2. Schemat

 

4. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Fiat A.S 6
Maksymalna moc  2x 2280kW ( 3100KM)
Płatowiec  jednopłatowiec
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 9,50m
Długość  8,20m
Wysokość  3,30m
Masy  
Maksymalna masa startowa  2 907kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  709,2km/h

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}