Producent / Kraj: Caproni / Włochy

 

Model: Ca-60

 

 

 

 

 CaproniCa.60

 

 

1. Opis

Ośmiosilnikowa łódź latająca, potrójny trójpłat. Trzy rzędy potrójnych skrzydeł miały 836m2 powierzchni nośnej (dwukrotnie więcej niż miał model B-52). Maszyna wyposażona była w 8 silników (4 ze śmigłami pchającymi i 4 ze śmigłami ciągnącymi).  Jedyny zbudowany egzemplarz wykonał tylko jeden krótki lot nad jeziorem Maggiore 4 marca 1921 r. Po wzniesieniu się na wysokość zaledwie 20 metrów spadł do wody i rozbił się.

 

1.1. Konstrukcja

  •  potrójny trójpłatowiec 
  •  drewniana

 

 

 

2. Schemat  

Caproni Ca.60 3-view.svg 

 

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Liberty L-12
Maksymalna moc  8x 400 KM
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 30,00 m
Długość  23,50 m
Wysokość  9,10 m
Masy  
Maksymalna masa startowa  25 000 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  112 km/h
Prędkość podróżna  110 km/h
Zasięg  660 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}