Producent / Kraj: Saunders Roe / Wielka Brytania

 

Model: Cloud

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Dwusilnikowa łódż latająca (oblatana w lipcu 1930 r.) z drewnianymi skrzydłami podkrytymi płótnem . Przeznaczona do patrolowania wybrzeża, szkolenia oraz przewozu pasażerów. Chociaż była już modelem przestarzałym, służyła od wybuchu II wojny światowej do czerwca 1940 r. w Royal Navy (Przeznaczona była do zwalczania okrętów podwodnych)

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  2x Amstrong-Siddeley
Maksymalna moc  2x 250kW (340KM)
Płatowiec jednopłatowiec 
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 19.50m
Długość  15.20m
Wysokość  5m
Masy  
Masa własna
 3 804kg
Maksymalna masa startowa  4 500kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  190 km/h
Wznoszenie maksymalne  6 065m
Zasięg  350km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}