Producent / Kraj: Fairey / Wielka Brytania

 

Model: Seafox

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis Jednosilnikowy brytyjski wodnosamolot, dwupłatowy skonstruowany na podstawie modelu fairey Fox jako samolot podładowy przystosowany do startu z katapulty ( eksploatowany od 1937 r.). W pierwszych latach wojny służył na krążownikach i okrętach wojennych jako samolot rozpoznawczy do patrolowania  wybrzeży. Zbudowano 66 egzemplarzy tego samolotu. 

 

1.1. Konstrukcja

        metalowa, skrzydła kryte płótnem

 

 

1.2. Wyposażenie

Silnik: Napier Rapier VI

 

 

 

 

 

4. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Napier Rapier VI
Maksymalna moc  291kW (395KM)
Płatowiec  dwupłatowiec
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 12,19m
Długość

 10,81m 

Wysokość   3,68m 
Masy  
Masa własna
 1 726kg
Maksymalna masa startowa  2 458kg 
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  200km/h
Wznoszenie maksymalne  3 350m
Zasięg  708m

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}